3. a 4. vlna EET začíná s příchodem roku 2021. Zjistěte, o co půjde a zdali se vás to bude týkat také

Nastupující 3. a 4. vlna EET nově postihne většinu těch podnikatelů, kteří předchozími vlnami zasaženi nebyli. Týká se až na několik málo výjimek všech, kdo za své produkty či služby přijímají peníze v hotovosti, stravenky, popřípadě šeky a směnky. Pokud jste dosud neměli potřebu se pojmem EET zabývat, pro jistotu jej pro vás nejprve v krátkosti shrneme. 

3. a 4. vlna EET se od předchozích liší jen skladbou těch, kteří jí nově podléhají

Jinak se na jejím principu nic nemění. Vše spočívá v tom, že údaje o každé uskutečněné platbě ve vašem podnikání jsou obratem odeslány na státní správu prostřednictvím EET pokladny či EET aplikace. Zpátky obdrží vaše zařízení vygenerovaný kód, který bude následně natištěn na účtenku, kterou obdrží zákazník. Ten si může údaje o platbě ověřit zadáním kódu na účtence na Daňovém portálu ministerstva financí, konkrétně zde.

Celá procedura má za cíl zabránit případným daňovým únikům a omezit šedou ekonomiku, ačkoliv není bez kritiků a její skutečná efektivita je často zpochybňována. Navzdory tomu je již několik let denním chlebem hoteliérů a restauratérů, velkoobchodníků a maloobchodníků. A tato množina se má s počátkem roku 2021 rozšířit i na další podnikatele. 

Od kdy bude platit 3. a 4. vlna EET?

Původně se s jejím zavedením počítalo již roku 2018, na základě rozhodnutí Ústavního soudu byl ale tento termín zrušen. Další termín byl nastaven na 1. května 2020, ale i tento narazil na nečekanou překážku, tentokrát v podobě epidemie koronaviru. Nakonec tak bylo spuštění nové fáze EET posunuto až na začátek roku 2021.  

Koho se týká 3. a 4. vlna EET?

Ještě než tuto otázku zodpovíme, podívejme se na to, koho se netýká. V první řadě se netýká všech podnikatelů a živnostníků, kteří přijímají platby od zákazníků prostřednictvím inkasa, převodu na účet či platební karty. Pakliže ale náhodou zároveň s tím přijímají také platby v hotovosti, budou potřebovat EET jako všichni ostatní.

Výjimku budou tvořit také následující povolání a instituce.

  • Prodejci kaprů a ryb v předvánoční době (18. – 24. prosince)
  • Podnikatelé, kteří jsou nevidomí a hluchoslepí
  • Provozovatelé soc. služeb
  • Provozovatelé veřejných záchodů
  • Provozovatelé automatů
  • Obce, státní instituce, školy, nemocnice, příspěvkové organizace

Více o výjimkách z režimu EET se dočtete v tomto článku.

Co celá záležitost znamená v praxi?

V první řadě se musíte začít shánět po patřičné pokladně, která EET podporuje. Slovo pokladna je v některých případech dokonce i trochu nadnesené – v některých případech vašemu účelu může zcela postačit EET aplikace do mobilu či na počítač, jakou představuje například Leeto.cz. Vše je odvislé od počtu tržeb, které každý den přijímáte.

  • Pokud máte denně menší počty platících zákazníků, pak by vám mohla plně vystačit EET aplikace. Evidovat platby s ní lze bez potřeby pořizovat si fyzické zařízení, byť jde o proces, který je o něco rozvleklejší než s fyzickou pokladnou. Při menším počtu zákazníků to ale nemusí vadit.
  • Přenosná tlačítková/dotyková pokladna je pro většinu drobných či středně velkých živnostníků včetně stánkařů více, než dostačující. V rozmezí 5-10 000 Kč lze najít spolehlivá zařízení s dlouhou výdrží a funkcemi, které běžnému provozu plně vyhovují.
  •  O robustních pokladních terminálech by pak měli uvažovat především větší podnikatelé, kterým jde o více, než jen splnění zákonné povinnosti. Tato zařízení mají celou řadu funkcí a využití a jejich pořízení by mělo být motivováno spíše touhou po celkovém zefektivnění podnikání než jen po nutnosti plnit EET.

Dotkne se EET nějakým způsobem i vás? Jak se s touto nově vzniklou povinností chcete vypořádat?

Napsat komentář