Herní notebook má některá specifika. Můžete jej zároveň použít jakožto notebook pro grafika nebo má takový přístroj jiná kritéria výběru?
Notebook na hry i pro grafiku, je to vhodné?
Patříte k těm, kteří se ze studijních nebo pracovních důvodů věnují zpracování grafiky a současně by si ve volném čase rádi zahráli nějakou hru?
Nejprve je vhodné se rozhodnout, zda si musíte vystačit z finančních důvodů pouze s jediným zařízením. Na hraní je vhodnější si pořídit spíše stolní PC, nicméně i herní notebooky již existují a poskytnou vám adekvátní výkon i pro spuštění nejnovějších her.
Ne vždy je navíc notebook na hraní nadměrně robustní zařízení, u něhož budete limitováni vysokou hmotností i rozměry předurčujícími ho k použití výhradně doma či v kanceláři na stole.
Dnes již konstruktéři dokázali navrhnout i zařízení velmi kompaktní. Dokonce každodenní přenášení do zaměstnání tak sice nebude tolik komfortní jako u klasických pracovních modelů, ale realizovatelné zůstane.
Přestože trh umí nabídnout i miniaturní třináctipalcové herní notebooky, do takto malého těla se jednoznačně nevejde výkonná grafika. Zůstaňte tak raději u běžné úhlopříčky 15,6 palce, která je dostatečně univerzální pro různé použití.
Teoreticky si tak s jediným pracovním nástrojem v domácnosti budete schopni vystačit. Pokud vám to však finance dovolí, na stůl si alespoň ještě pořiďte externí monitor, myš a klávesnici. Bude se vám pracovat pohodlněji.
Jaké parametry by měl splnit herní notebook
Společný mají notebooky pro grafika a na hraní primárně důraz na vysoký výkon. Jeho základem je především silný procesor.
Nejdůležitějším parametrem procesoru je frekvence. Platí, že čím vyšší je, tím lépe. Podstatný je i počet jader. Na méně náročné hry postačí i dvě jádra, za jakýsi zlatý standard je dnes již v současných podmínkách pokládán čtyřjádrový procesor. Za optimální jsou považovány procesory série alespoň Intel Core i7 nebo AMD Ryzen 7.
Doplnit by procesor u notebooku na hry měl dostatek paměti, a to nejlépe 16 GB. Už s 8 GB si sice zahrajete většinu her, ale u některých titulů budete muset oželet nejvyšší kvalitu.
Současné hry vyžadují poměrně dost místa. Vybavte se tak jednoznačně kromě SSD i klasickým HDD. Jde o vhodný kompromis, který vám nabídne dostačující kapacitu na veškerá data, ale současně s ním ušetříte. SDD o vyšší kapacitě jsou totiž stále citelně dražší oproti HDD.
O grafice již částečně řeč byla. V obou případech je potřebné si pořídit notebook s grafickou kartou dedikovanou (samostatnou), tedy s takovou, která má vlastní paměť.
Jak je to s cenou notebooku na hraní
Naopak nevýhodou notebooku pro grafika nebo na hry bude hlavně to, že vzhledem ke konfiguraci bude dražší než standardní kancelářské zařízení. Vyřešit to naštěstí lze nákupem některého z repasovaných kancelářských notebooků.
Jde o použité značkové notebooky, které náleží do vyšších produktových řad. Mají tedy dostatečný výkon. Osazeny jsou samostatnými grafickými kartami, disponují dostatečnou velikostí RAM i výkonným procesorem. Výhodou je však znatelně nižší cena. Na všechny repasované notebooky se současně vztahuje záruka 12 měsíců.