Kde všude má své využití kompresor? A může pomoci i vám?

 Nebýt kompresorů, zůstala by spousta činností naprosto neefektivní. Stlačený vzduch, který kompresoru vyrábí je potřeba pro nesčetný počet aplikací v domácím kutilství i mimořádně specializovaných a profesionálních průmyslových provozech. Některé druhy podnikání by bez pomoci kompresoru ani nemohly existovat. Může s něčím tento typ stroje s poměrně jednoduchým principem pomoci i vám?

Odpověď zní – ano a klidně každý den. Současná nabídka kompresorů je tak široká, že zahrnuje spoustu strojů přizpůsobených přímo pro dané účely. Všechno začíná u malých, mobilních kompresorů, které lze pohodlně přenášet i v jedné ruce. Co takto malý stroj dokáže? Třeba starat se o správný tlak ve fotbalových míčích, v létě vám naplní nafukovací lehátko a snadno s ním můžete pracovat v garáži na správném tlaku v pneumatikách vašeho vozového parku či jízdních kol. Mobilní kompresory zmíněné funkce plní dokonale, ale více od nich nemůžete čekat. Protože jde ve většině případů o bezolejové kompresory se skromným výkonem a malou tlakovou nádobou, větší vytížení by způsobilo jejich přehřívání. Také si dejte pozor na levné varianty těchto kompresorů nabízené v hobby marketech a nespecializovaných prodejnách, protože obvykle jde o čínské kopie značkových výrobců a takové bezolejové kompresory zkrátka nelze opravit. Neexistují na ně náhradní díly a málokterý servis by se je odhodlal svěřit do své péče.

Za výkonnějšími kompresory s širší mírou využitelnosti se musíte přesunout do kategorie olejových pístových kompresorů. Což o to, bezolejové kompresory jsou také pístové a i olejové variantě nesvědčí přetěžování a dlouhý chod, protože kompresorová jednotka také potřebuje chladnout mezi opětovným spuštěním a tlakováním tlakové nádoby, ideálně v poměru chodu a klidu 3:1 (pokud kompresor běží 12 minut, další 4 minuty by měl chladnout), přesto jsou olejové pístové kompresory běžně koncipovány pro náročnější aplikace i vzhledem k příkonu elektromotoru, sacímu výkonu, výtlaku a kapacitě tlakové nádoby – vzdušníku.

Pro jaké využití si je můžete pořídit a co zohlednit při specifikaci? Dostupné olejové pístové kompresory, které už „za něco stojí“ vyrábí například domácí Atmos nebo italský gigant ABAC. V portfoliu mají řady Base line a Line, kompresory s příkonem od 1 do 2,2 kW a tlakovou nádobou až 200 l. Jde o ideální verzi pro kutilství nebo pro snazší řemeslnické práce. Tyto kompresory už utáhnou méně náročné pneumatické nářadí, hodí se pro občasné lakování, čištění špinavých ploch a další úkony, které vám zefektivní práci v dílně. Jejich velkou výhodou jsou i stále velice kompaktní rozměry umožňující mobilitu. Bantamová kolečka, madla – to všechno je u těchto kompresorů standard. Pohon bývá nejčastěji řešen klínovým řemenem, nechybí schopné chlazení a součástí tlakové nádoby bývá pojistný ventil a vypouštěcí ventil kondenzátu. Mobilní stroje navíc utáhne běžná 230 V zásuvka.

Ale jaký stroj vybrat pro ještě náročnější aplikace, k profesionálnímu používání například v nástrojařské dílně, autoservisu a pneuservisu, kde bývá vyšší spotřeba stlačeného vzduchu, ale stále nejde o jeho nepřetržitou dodávku? Pokud zůstaneme u značek Atmos či ABAC, doporučujeme řádně prozkoumat řady Perfect a Pro. Opravdu výkonné pístové kompresory charakterizuje mimořádná zásoba vyrobeného vzduchu díky objemnému vzdušníku, příkon běžně převyšující 4 kW a jednotka s více válci. Ty bývají běžně dva, ale výjimkou nejsou ani tři válce. Takto výkonný kompresor zvládá pohánět všechno pneumatické nářadí rozmístěné na výstupech vzduchu v dílně či stříkací pistole v profesionálních lakovnách. Jakmile jde o profesionální aplikace, nesmí se zapomínat ani na kvalitní úpravu vzduchusušičky vzduchu, systémy filtrace, separátory a odvaděče kondenzátu. Odměnou je prvotřídní dodávka stlačeného vzduchu vysoké kvality a objemu.

A co když potřebujete nepřetržitou dodávku stlačeného vzduchu? V průmyslu je to naprosto běžné. Automatizované linky, které jedou za dohledu třísměnného provozu, potřebují pro svoje ventily, válce či přísavky vzduch z kompresoru neustále. S tímto úkolem by pístové kompresory selhaly, na scénu nastupují šroubové kompresory. Jak pístové kompresory nepřetržitý provoz nesnáší a ničí je, šroubové stroje ho naopak vyžadují. Kromě domácího Atmosu je vyrábí třeba firma Mark. Koncepce šroubových kompresorů je mimořádně trvanlivá, jde vlastně o dvě šroubovice, které se proti sobě odvalují,  což zajišťuje minimum ztrát při přenosu hnací síly a špičkovou výkonnost. Šroubové kompresory podle toho samozřejmě také stojí, klidně jako nový automobil. Pro velký průmyslový podnik to však není vysoký náklad. Provozovatel tak získá mnohdy již od výroby úpravou vzduchu osazený kompresor, který je plně automaticky řízenýa zajistí i ty nejnáročnější požadavky na odběr stlačeného vzduchu, v automotive a dalších průmyslových podnicích nebo ve velkých dílnách.

Ať už pořizujete jakýkoliv kompresor, cíl by měl být vždy stejný – vyšší efektivita práce, zkvalitnění výroby a šetření těžko vyčíslitelné lidské energie.

Napsat komentář