Krádež uměleckých děl je starobylý a komplikovaný zločin. Když se podíváte na některé z nejznámějších případů uměleckých krádeží v historii, vidíte důkladně naplánované operace, které zahrnují překupníky s uměním, padělatele, gangstery, výkupné a miliony dolarů. Zde si můžete přečíst o některých z nejznámějších případů uměleckých krádeží v historii.
První krádež:
První zdokumentovaný případ krádeže umění se odehrál v roce 1473, kdy byly ukradeny dva panely z oltáře Posledního soudu nizozemského malíře Hanse Memlinga. Během převozu triptychu z Nizozemska do Florencie byla loď napadena piráty, kteří ji odvezli do katedrály v Gdaňsku v Polsku. V současné době je tento výtvor vystaven v Národním muzeu v Gdaňsku, kam byl nedávno přesunut z baziliky Panny Marie.
Nejslavnější krádež:
Nejslavnější příběh o krádeži umění zahrnuje jeden z nejslavnějších obrazů na světě a mezi podezřelé byl zavzat jeden z nejznámějších umělců v historii. V noci 21. srpna 1911 byla Mona Lisa ukradena z Louvru. Brzy poté byl zatčen Pablo Picasso a vyslýchán policií, ale rychle byl propuštěn.
Trvalo to asi dva roky, než záhadu vyřešila pařížská policie. Ukázalo se, že malba o rozměrech 30 × 21 palců byla ukradena jedním z muzejních pracovníků, Vincenzo Peruggiem, který ji prostě odnesl skrytou pod kabátem. Nicméně Peruggia nejednal sám. Zločin byl pečlivě proveden notoricky známým podvodníkem, Eduardem de Valfiernem, který byl poslán padělatelem umění, který chtěl vytvářet padělky a prodávat je jako původní malby. Zatímco padělatel umění Yves Chaudron byl zaneprázdněn tvorbou kopií slavného díla, Mona Lisa byla nadále skryta v bytě Peruggiase. Po dvou letech, kdy Peruggia o Chaudronovi neslyšel, se snažil z ukradené věci vytěžit co nejvíc. Nakonec byl Peruggia chycen policií při pokusu prodat malbu překupníkovi z Florencie. Mona Lisa byla vrácena do Louvru v roce 1913.
Největší krádež v USA:
Největší krádež umění ve Spojených státech se odehrála v muzeu Isabella Stewart Gardner. V noci 18. března 1990 se skupina zlodějů v policejních uniformách vloupala do muzea a vzala třináct obrazů, jejichž souhrnná hodnota se odhadovala na zhruba 300 milionů dolarů. Zloději vzali dva obrazy a jeden otisk od Rembrandta, díla Vermeera, Maneta, Degase a Govaerta Flincka a dále francouzský a čínský artefakt.
Dodnes nebyla žádná malba nalezena a případ je stále nevyřešený. Podle posledních zvěstí vyšetřuje FBI možnost, že se zločinem je spojena bostonská mafie spolu s francouzskými překupníky umění.
Výkřik:
Obraz Edvarda Muncha Výkřik je pravděpodobně historicky nejvíce vyhledávanou malbou zloději umění. Byl dvakrát ukraden a teprve nedávno opět nalezen. V roce 1994 během zimních olympijských her v Lillehammeru v Norsku byl ukraden Výkřik z galerie v Oslu dvěma zloději, kteří pronikli přes otevřené okno, vypnuli alarm a zanechali poznámku, na které stálo: „Děkujeme za mizerné zabezpečení.“
O tři měsíce později držitelé obrazu oslovili norskou vládu s nabídkou: jeden milion dolarů výkupného za Výkřik od Edvarda Muncha. Vláda nabídku odmítla, ale norská policie ve spolupráci s britskou policií a muzeem Getty podnikli policejní zásah, díky kterému bylo možné vrátit obraz tam, kam patří. O deset let později byl Výkřik opět ukraden z Munchova muzea. Tentokrát zloději použili zbraň a spolu s ním odnesli další z Munchových maleb. Zatímco představitelé muzea čekali, že zloději nabídnou výkupné, pověsti tvrdily, že oba obrazy byly spáleny pro zničení důkazů. Nakonec norská policie objevila oba obrazy dne 31. srpna 2006, ale fakta o tom, jak byly nalezeny, nejsou známa.