Centru pro přenos poznatků a technologií Univerzity Karlovy se podařilo úspěšně uzavřít smlouvu mezi 2. lékařskou fakultou UK a společností Tesla Medical. Podepsaná dohoda zajistí pacientům trpícím inkontinencí moderní a důstojnou léčbu, která v této oblasti medicíny dosud chyběla. Zlepšení kvality léčby zajistí přístroj a metoda PRENS, která je výsledkem vědecké práce odborníků z Univerzity Karlovy.
Inkontinence je jedním ze symptomů hyperaktivního močového měchýře, kterým trpí až 16 % dospělé populace. Dr. Ing. Bedřich Binek, Ph.D. a MUDr. Michal Rejchrt z 2. lékařské fakulty UK proto vytvořili zařízení sloužící k neurostimulaci pacientů trpících tímto problémem. Metoda je zaměřena na komplexní léčbu této poruchy, vedle inkontinence by tedy měla pomáhat i v případech velmi častého močení, nebo přerušovaného spánku kvůli potížím s močením.
Díky spolupráci s urologickou klinikou Fakultní nemocnice v Motole a jejím přednostou prof. MUDr. Markem Babjukem, CSc. byla na základě výsledků testování připravena nejúčinnější metoda použití daného zařízení. Výsledkem vědecké práce se staly dva české patenty a know-how. Na jejich základě poté probíhala mezi lety 2014 a 2017 spolupráce mezi 2. lékařskou fakultou UK a společností Tesla Medical, která vedla k finální přípravě přístroje pro klinickou praxi.
Díky dlouhodobé snaze Centra pro přenos poznatků a technologií UK došlo 20. října 2017 k podpisu Smlouvy o převodu práv k patentům a know-how mezi Univerzitou Karlovou a společností Tesla Medical, čímž byla úspěšně završena fáze přenosu technologií z akademické sféry do sféry aplikační. První pacienti by mohli nový přístroj začít využívat na začátku roku 2018.