Problémy s trávícím traktem, podle statistik má většina lidí na Zemi: asi 80% lidí, kteří občas cítí bolest v žaludku, trpí pálením žáhy, říháním, nadýmáním, mají další nepříjemné příznaky způsobené různým onemocnění a stavy. Špatný zdravotní stav nevzniká “sám o sobě.” A v případě žaludku, je to obvykle způsobeno nejen špatným, ale i nezdravým jídlem, kterého se lidé nechtějí vzdát. Jídlo a semi-fast food je pohodlné, a začínat den šálkem kávy, taky není dobré, přesto se to stalo již tradicí. Ve večerních hodinách, kdy jsme konečně doma, snažíme se připravit, co “nejchutnější” večeři pro všechny členy rodiny, bez ohledu na pohlaví a věk.
Jíst pravidelně je nutnost, jinak si ničíme žaludek. Dopřejme si potraviny s důležitými vitamíny a minerály.
Vhodné vitamíny a minerály pro žaludek
Za prvé, je to protein – prevence a zastavení zánětu, což snižuje poškození buněk a hojení – dokonce i vředy. Slizniční ochranu před volnými radikály a jiné korozivní částice poskytují potraviny bohaté na síru.
Důležité vitamíny: beta-karoten – aktivuje peristaltiku, vitaminy B6 a B1 – snižují pravděpodobnost vzniku rakoviny, S – urychluje hojení sliznice, PP (kyselina nikotinová) – normalizuje tvorbu žaludečních šťáv, a chrání před průjmy, B9 (kyselina listová) – zlepšuje stav krytů gastrointestinálního traktu.
Vitamin A pomáhá v boji proti infekčnímu onemocnění a vitamin E zabraňuje vzniku gastritidy. Potraviny bohaté na polynenasycené mastné kyseliny zvyšují stabilitu sliznice a urychlují její regeneraci při poranění.
Je rovněž třeba vzít v úvahu minerály, jako je například, mangan a draslík, chrání povrch sliznice tím, že blokuje tvorbu nežádoucích látek.
Za nejdůležitější prvek pro zdraví žaludku je považován zinek – silný antioxidant, který hraje hlavní roli v metabolických procesech syntézy proteinů. Žaludeční vřed vzniká často kvůli prudkému nedostatek zinku nebo při stresu. Výzkum ukazuje, že pokud jsou odhaleny vážné patologické stavy žaludku, tak množství zinku je 3-5 krát nižší, než je norma.
Poruchu trávení zapříčiní mnoho faktorů:
- nepravidelné přijímání potravy
- nedostatečné zpracování potravy v ústech
- stres a psychické napětí
- převaha některých jídel – smažené, kořeněná jídla, ocet, sladkosti, pití kávy, alkoholu, sycených a slazených nápojů, kouření
Potraviny, které pomáhají předcházet zmiňovaným problémům:
- oves
- brambory – vařené, bramborová kaše, případně syrová bramborová šťáva
- paprika
- zelí, brokolice, květák, kapusta
- granátová jablka
- ananas