Nijak o něm nepřemýšlíme, a přece dělá dobrou službu a chrání nás před katastrofou. Hromosvod je součástí střechy každého domu. Nebo skoro každého. Pokud na té vaší stále chybí, zvažte rychlou nápravu. Předejdete požáru a zničení elektroinstalace, při nejmenším. A to určitě nestojí za to. Než začnete s nákupem, zjistěte si víc informací, a hlavně ho neinstalujte sami. Chce to odbornou montáž. Aby hromosvod plnil svou funkci správně.
Co hlídat při nákupu hromosvodu?
Jednoznačně materiál. Sice se může zdát, že jde jen o tyč. Ale opak je pravdou. Jeho střešní část pořiďte nejlépe ze slitiny hliníku a duralu. Je téměř bezúdržbový, velmi lehký a vodivý. Za nízkou cenu získáte dlouho životnost. Naopak vůbec se nedoporučuje pozinkovaná ocel. Snadno koroduje a vydrží velmi málo.
Druhou částí je svod hromosvodu. Tady máte na výběr buď přiznaný způsob, kdy je připevněn buď na fasádu, nebo k okapu. Nebo naopak skrytý. V tom případě je zasekán rovnou do zdi a přikrytý fasádou. Tuto fázi je však nutné plánovat. Takže návrh hromosvodu určitě zaneste do svého projektu, než začnete jednat a pozvete si profesionály.
Zodpovědnost se vyplácí…
Jak bylo zmíněno již v úvodu, je vhodné pozvat na montáž odborníky, kteří to udělají podle platné normy ČSN 62 305. Je nutné hromosvod správně ukotvit a základové zemniče pak správně ošetřit antikorozní úpravou. Určitě nezapomeňte na pravidelné revize, kdy se provádí mimo jiné také měření potřebných hodnot.
Hromosvod je skvělý pomocník, když funguje správně. Dokáže ochránit elektroinstalaci i zbytek domu od devastujícího požáru, i kdyby blesk přišel od sousedů. Aby byl systém co nejefektivnější, je nutné provést také ochranu před bleskem uvnitř budovy. K tomu slouží svodiče přepětí na přívodu elektřiny a rozvodu domácnosti. Nenechte nic náhodě a raději zabezpečte váš domov.