Box – moderní způsob hubnutí i doma

Domácí cvičení často bývá limitováno prostorovými možnostmi, a to zejména tehdy, pokud se jedná o kondiční trénink (resp. aerobní pohybovou aktivitu). Většina takových cvičení bývá poměrně stereotypních nebo u nich hrozí nadměrná intenzita zatížení, pokud nejsou vedeny odborníkem, s čímž je spojeno i vetší riziko zranění.

Pokud se však člověk rozhodne zhubnout přebytečná kila, bez pravidelné aerobní činnosti toho jen těžce dosáhne. Skvělou alternativu klasických kondičně zaměřených pohybových aktivit představuje box.

Kondiční boxování je jedním z mála sportů, které i v domácích podmínkách nabízí plnohodnotnou zátěž, jež je ideální pro rozvoj kondice i formování postavy. Dalším velkým benefitem je psychické uvolnění – boxovací pytel nebo boxovací hruška totiž můžou posloužit jako dokonalý hromosvod stresu a frustrace.

Jak zhubnout boxem a jaké jsou jeho výhody

Při hubnutí se jedinci často setkávají s jojo efektem, kterému se však správně zvolenou pohybovou aktivitou vhodné intenzity dá úspěšně předcházet. Kondiční box je velmi dynamický, na rozdíl od některých kondičních cvičení se po něm ale nebudete cítit jako,, přejetí buldozerem“.

Kouzlo tohoto cvičení je postaveno na čtyřech základních pilířích – rytmus, akcelerace, intenzita a vytrvalost. Spojením těchto vlastností vzniká ideální prostředí pro hubnutí, zpevnění těla, rozvoj síly, zlepšování fyzické kondice i ventilaci psychického napětí.

Z pohledu zdravotních aspektů má kondiční box velmi příznivý vliv na oběhovou i dýchací soustavu, neboť při jeho pravidelném cvičení zvyšujete spotřebu kyslíku v klidu a tím stoupá i klidový energetický výdej (což je podstatou zdravého hubnutí). Zvolte si při boxování intenzitu, kterou dokážete udržet po dobu 45-60 minut, u které však budete cítit, že kdybyste jen o kousek zrychlili, budete lapat po dechu.

Právě takováto intenzita vám totiž zaručí kýžený výsledek v podobě úbytku kil. Velkou výhodou boxu je, že při úderech a kopech zapojujete velké množství svalových skupin, a tudíž formujete postavu jako celek.

Vybudujte si v pokoji ring

Není třeba brát slovo,, ring“ tak doslovně. Úplně vám postačí najít si jeden kout nebo kousek prostoru, kde si vytvoříte své boxerské zázemí. Stěžejní roli v něm bude hrát boxovací pytel, kam budete směrovat své údery a kopy – můžete do něj mlátit se vší vervou, ale nijak mu neublížíte, a v tom je ten vtip.

Druhů boxovacích pytlů je mnoho, ty pro začátečníky bývají velmi prostorově skromné a jejich cena je také příjemná. Pokud se bojíte klasických závěsných, lze si pořídit stojanový, který je do některých interiérů vhodnější. Výborným pomocníkem pro kondiční boxing je také boxovací hruška, která je zaměřena na co nejrychlejší frekvenci opakovaných úderů, zatímco míra použité síly zde přílišný úkol nesehrává.

Pokud budete mít k dispozici partnera, můžete sáhnout i po boxerských lapách nebo blocích. Nutností každého kondičního boxera je vlastnit boxerské rukavice (příp. i bandáže), jež poslouží jako zpevnění zápěstí a prstů a poskytnou ochranu rukou před nárazy.

Jelikož tento druh cvičení vychází z klasického boxu i z kickboxu, velkou službu vám prokážou chrániče na box, které budou tlumit sílu kopů při dopadu holeně a nártu na boxovací pytel.

Díky těmto jednoduchým prvkům nemusíte mít žádný strach z bolestivosti cvičení (což mnohdy bývá u boxu předsudkem) a můžete si užívat skvělé odreagování, které vám zároveň pomůže s nadbytečnými kily a bude přínosem pro vaše zdraví.

Napsat komentář