I když se člověk narodí s handicapem, neznamená to, že by nemohl žít plnohodnotný život. Dokazují to čeští umělci, kteří se se svým údělem statečně poprali.
Všichni vidíme ta krásná díla a umělce, kteří za nimi stojí. Málokdo se ale pozastavuje nad tím, jak mohou stejně kvalitní kresby a malby tvořit handicapovaní malíři. Někteří z nich se naštěstí rozhodli promluvit, proto vám teď přinášíme náhled do jejich světa.
Příběh dřiny
Handicapovaných umělců je na českém území poměrně málo, jejich příběhy jsou přitom velice inspirující. Mezi ně patří například Petr, který má ochrnuté nohy i ruce. Navíc má problémy s páteří, takže se neobejde bez pomoci maséra. Podle jeho slov ho ale život nesmírně baví a užívá si každou chvíli. Ba co víc, dokonce umí malovat krásné obrazy.
Možná si teď říkáte, jak vlastně Petr drží štětce pro malování obrazů? Maluje ústy. A to ho už před dlouhými roky udělalo nesmírně populárním především v zahraničí. Díky své tvrdé práci si dokázal vybudovat slušné finanční zázemí a dobrý příjem. Začínal na 300 švýcarských markách, později se ale vyšplhal na mnohem větší čísla. A díky tomu si nyní může užívat život tak, jako nikdy předtím.
Vypracovala se na vrchol
Podobný příběh zažila i paní Ivana. Ta se narodila se svalovou dystrofií, takže její ruce připomínají slaboučké větvičky. Nemůže je tedy používat k malování. Potřeby na malování obrazů tedy drží stejně jako Petr v ústech. Světu se se svými začátky pochlubila už před několika lety, kdy říkala, že učení bylo velice těžké. Neustále ji bolely zuby, ale postupně se potřeby pro malování obrazů naučila používat a zvykla si.
Její život připomíná Petrův příběh. Díky svému handicapu se taktéž stala populární v zahraničí a svoje obrazy prodává za slušné peníze. Narozdíl od něj se ale angažuje i v dalších odvětvích umění. Nepohrdne totiž ani keramikou, s níž pracuje minimálně dvakrát týdně.