Jak vám orchidej rozkvete na zimu

Orchidej v našich podmínkách rozkvete obvykle na zimu. Jak kvetení podpořit či urychlit? Musíte dávat pozor, aby kořeny orchideje nestály ve vodě. Nádherně rozkvetlé orchideje se dají koupit kdykoliv a za dobrou cenu během celého roku. V případě ale, že pěstujete orchidej již delší dobu a odkvetla vám, je pravděpodobné, že vám rozkvete v zimním období. Orchidej na kvetení potřebuje nižší teplotu a slabší osvětlení.

Jak docílit rozkvětu orchideje

  1. Omezte hnojení dusíkem, přidávejte hnojivo s vyšším obsahem fosforu.
  2. Dopřejte orchideji teplotu v místnosti, pokud je nižší – nikdy ne k radiátoru. Přes den je vhodných 18 ° C, v noci hoc i jen 12 ° C.
  3. Orchideje mají raději stín, dokud nevytvoří květní pupeny.
  4. Zvyšte vlhkost vzduchu.
  5. “Terapie šokem”, zchlazení i zvýšení vlhkosti zajistíte i tak, že rozmístíte orchidejím do nádob ledové kostky.

Jak pěstovat orchideje Phalaenopsis

Pro jejich pěstování vybereme světlé místo, ne však příliš slunečné. Jak poznáte, že na orchideje svítí velké světlo? Listy orchideje jsou světle zelené až téměř nažloutlé. V tom případě ji raději přemístěte, nebo zatáhněte žaluzie, rolety. Co se týče zalévání, každý má svůj vlastní, ověřený způsob, jak orchideje zalévat. V zásadě platí orchideje nepřelévat. Zejména v zimním období. Pokud zaléváte rostlinu jednou týdně, tatáž frekvence nemusí platit u jiné orchideje, zvláště jestli ji pěstuje v jiných teplotních či světelných podmínkách. Nejlepší je řídit se zrakem a zohlednit i podmínky při pěstování. Další zásadou, co se týče polévání, je vodu nenalévat do středu listů, tam se může voda zdržovat, což je nebezpečné pro nově rozvíjející se listy, které mohou začít hnít.

Odstraňování suchých listí a květů

K pravidelné péči o orchideje patří i odstraňování zežloutnutím a uschlých listů a květů. Rostlina tak zůstane pěkná, předcházíme napadením nepříjemných škůdců. Na zarostlé rostlině si rádi pochutnávají červci či puklice. Pokud vám již začal odkvétat poslední květ na květní stonku, ten nemusíte hned celý vyříznout, pouze jeho vrchní část. Zhruba 1/3 a vždy by měl být řez proveden nad “pojivem”, tzv. “kolínkem”. Z něj rád vyroste nový květní stonek. Sice je už kratší, stejně i velikost květů a jejich počet je menší. Dokud nová stonek roste, a zejména, dokud je ohebná, je dobré ji připevnit k opoře.

Napsat komentář