Mnozí z vás si mohou v těchto dnech zakoupit v obchodech s květinami i kouzelné kamélie. Kamélie se pěstují v Japonsku od dob samurajů. Zájem o tuto květinu nebyl moc velký, ale to se nyní změnilo. Nyní kamélie jsou pěstovány v teplých tropických oblastech na jihu Spojených států, na pobřeží Černého moře v Rusku a v dalších zemích. Pokud jste i vy neodolali její kráse, nabízíme vám pár rad, jak ji pěstovat, aby vám po dlouhá léta dělala radost.
Začínáme! Jak na to?
Kamélie vyžaduje zvýšenou pozornost a bez znalostí ji rozhodně nedoporučujeme pěstovat začátečníkům. Rostlinka potřebuje odpočinek celkem dvakrát. Poprvé koncem léta, před tvorbou poupat a květů – je nutné přechodně omezit zálivku. Podruhé v zimě po odkvětu, kdy je nutné snížit i teplotu. Máte-li v úmyslu si kamélie pořizovat právě teď, v zimním období, tak byste měli vědět, že se jedná o druh preferující chladnější ale dostatečně světlé místnosti. Ideálně světlé chodby, verandy, zasklené lodžie, u rodinných domů jsou vhodné arkýře (výstupky z průčelí budovy). V létě doporučujeme kamélie přemístit na zahradu.
Kamélie jsou chladnomilné
Proto je pro ně vhodná teplota kolem 5 ° C (během přezimování) až 10 – 12ºC (během kvetení), maximálně ale však 16ºC. Odrostlejší rostliny snesou i silnější mrazy. Pozor na kolísání teplot, při špatné péči vám opadají listy. Kamélie mají rády světlo, ale vyvarujte se přímému slunečnímu záření, jinak rostlina dostane úpal. Stejně tak, jak jsme uvedli při teplotě, i změny světla mohou způsobit opad poupat, květů i listů.
Kamélie a voda
Co se týče vlhkosti, mnohem lépe se jim bude dařit v rodinných domech. To neznamená, že si musí majitelé bytů zoufat. Kamélie během podzimu a zejména v období květu přímo miluje vysokou vzdušnou vlhkost. Pochopitelně se nedoporučuje rosení vody na květiny, mohly by rychle zčernat. V době květu je zalévejte stejně vydatně. Pokud již pěstujete kamélie nějaký ten rok, jistě víte, že od června až do srpna – září se zálivka omezuje, aby zakvetly. V období růstu můžete zalévat rostlinu podle potřeby. Není vhodné kamélie zalévat vodou z vodovodu. Proto je lepší na zalití použít dešťovou či odstátou vodu. Vodu můžete i převařit. Nikdy však nepoužívejte destilovanou vodu, kterou většina rostlin nesnáší.
Hnojení Kamélie
Během růstu je vhodné rostliny přihnojovat, ovšem pouze v období růstu – čili od dubna do konce srpna hnojivem bez vápníku. V době kvetení hnojení není nutné.