Na co si Češi nejčastěji půjčují?

Češi často sází na finanční injekci od bankovních i nebankovních institucí. Na co si ale nejčastěji půjčují a jaká je průměrná výše úvěru?

Najít si práci, pracovat a koupit si dům na hypotéku. To je proces, na který sází především mladí lidé. Řada z nich si ale půjčuje i za jiným účelem. Jak jsou na tom Češi s úvěry?

Výše půjčky se liší

Statistiky z posledních let ukazují, že většina Čechů má s úvěrem zkušenosti. V současné době má nějaký úvěr minimálně 27 procent lidí, dalších 37 procent s ním pak má zkušenosti z minulosti. Alarmující skutečnost přichází v podobě dalších 36 procent. Právě 36 procent z těch, co už půjčku mají, údajně splácí dva a více úvěrů.

Rozptyl je sice velký, ale průměrná výše úvěru se zastavila na 45 tisících korunách. Třetina z dotázaných se ale netají tím, že si půjčila více než 100 tisíc korun, čtvrtina zase méně než 10 tisíc. Malá půjčka ale neznamená vyšší obezřetnost. Právě nízké úvěry jsou totiž příčinou přibližně 85 procent všech dluhů v exekuci. Dá se tedy říct, že nebankovní financování podnikání vysokou částkou je často zodpovědnější než malá půjčka pro domácnost.

Na co si Češi půjčují?

Nebankovní úvěr na podnikání a jejich konzumenti se ale výrazně liší v tom, na co si půjčují. Zatímco podnikatelé investují peníze především do rozvoje, nákupu provozní techniky a pokrytí nenadálých výdajů, běžní občané peníze utratí za něco jiného. 30 procent z koláče ukousla spotřební elektronika, 24 procent bílé zboží, 22 procent auto a 15 procent bytové zařízení.

Rizikovost takovéhoto půjčování je přitom velmi vysoká. Zejména u impulzivních osobností. Velice častým důvodem, proč si lidé vůbec půjčili, je především výhodná splátková akce, neochota šetřit a nedostatek finančních prostředků. Právě toto chování má ale často za následek exekuce a finanční problémy způsobené s neschopností splácet.

Napsat komentář