Nehody v motorsportu

Jak všichni víme, motoristické sporty jsou ve své podstatě hodně nebezpečné. Při většině z nich závodníci prakticky při každém závodu riskují vážná zranění. Třeba taková Formule 1, MotoGP nebo různé rally patří mezi závody, kde jsou kolize poměrně běžnou záležitostí. Vzhledem k rychlosti, jakou se v těchto soutěžích jezdí, mají někdy bohužel i tragické následky.

Jaké jsou ty nejtragičtější nehody v historii motorsportu?

• V roce 1986 se na Rally de Portugal stala tragická nehoda, která sebrala životy třem lidem, a desítky dalších se při ní zranili. Rally de Portugal byla známá díky tomu, že diváci stáli hodně blízko u tratě, někteří dokonce až na ní. I proto se závodníci na tomto závodu báli soutěžit. Nikdo totiž nechtěl mít na svědomí životy nevinných diváků. Jejich obavy se naplnili v závodu, kdy Joaquim Santos ztratil kontrolu nad svým automobilem a jeho Ford se vřítil mezi lidi. Konečná bilance byla tragická a přinutila kompetentní osoby se zabývat vhodností této tratě.
  • Mile Miglia byl vytrvalostní závod, který se každoročně uskutečňoval v Itálii. V roce 1957 se kvůli tragické nehodě odehrál jeho poslední ročník. Automobilu Ferrari, který řídil Alfonso de Portago se svým spolujezdcem Edmundem Nelsonem, se roztrhla pneumatika a následky byly opravdu hrozivé. Dva mrtví členové posádky a dalších devět lidí, kteří stáli na místě, kam automobil vyletěl z tratě.
  • Největší tragédie v historii se však stala v roce 1955 na závodech 24 hodin LeMans. Nehodu zapřičinilo náhlé brzdění automobilu Jaguar, které způsobilo, že se několik aut za ním pokusilo vyhnout kolizi. Některým z nich se to však nepodařilo a vřítili se do davu diváků. Následovala scéna jako z hororu, kdy bylo množství lidí zasaženo kusy automobilů a další z nich uhořeli, když jedno z aut vzplanulo. Tato opravdu tragická nehoda si vyžádala až 84 životů a více než stovka diváků utrpěla různá méně či více závažná zranění.