Různé druhy závodních aut

Tak, jak existuje velké množství motoristických sportů, tak existuje i celkem hodně druhů automobilů, které v rámci těchto sportů mezi sebou závodí. V mnoha soutěžích můžete využívat to samé auto, nebo třeba jen s minimálními úpravami, ale někdy třeba i v rámci jedné série existuje více úrovní, kde se při každé využívají jiné druhy automobilů.

car-race-438467_960_720Představit si všechny druhy automobilů, které se využívají ve všech motoristických sportech, by asi vyžadovalo mnohem větší prostor. Proto si rozebereme alespoň pár těch nejznámějších a nejpopulárnějších.

  • Motorsportem, který je snad nejpopulárnější a známý po celém světě, je Formule 1. Monoposty Formule 1 jsou konstruovány jen pro jednoho závodníka a jsou téměř výhradně vyráběny z uhlíkových vláken. Tyto monoposty jsou schopny dosahovat rychlosti až 240 mil za hodinu, však díky tomu, že okruhy, na kterých se tato série jezdí, jsou tvořeny mnoha zatáčkami, většinou Formule jezdí maximálně poloviční rychlostí.
  • IndyCar je série, která se jezdí ve Spojených Státech Amerických a v Kanadě. Monopost má hodně společného právě s Formulí, protože je taky určen jen pro jednoho závodníka a vyrábí se převážně z uhlíkových vláken. Na rozdíl od Formule je však rozpočet týmů soutěžících v rámci IndyCar výrazně menší. Způsobeno je to tím, že nemusí každý rok znovu vyvíjet a vyrábět nový monopost. Dosahují také velmi vysokých rychlostí, 230 mil za hodinu není ničím výjimečným. Řadí se tedy i k hodně nebezpečným motoristickým sportům.
  • Rallye je druhem motosportu, který se velice často jezdí na nezpevněném povrchu, auta proto musí být náležitě vybavena. Samozřejmostí je pohon 4×4 a výztužná klec Ruby Fortune, která chrání závodníky při nehodách, které jsou při rallye velice běžné. Auta se v rallye dále dělí podle obsahu motoru a provedených úprav. Dost často se využívají podstatně upravené verze obyčejných silničních aut, jaká můžete vidět každý den, jako například Subaru Impreza, Mini Cooper nebo Škoda Fabia.
  • NASCAR Series je opět série, která je populární zejména v Severní Americe. Ve Spojených Státech se těší opravdu obrovské popularitě. NASCAR automobily se vyznačují zejména tím, že mají pohon na zadních kolech a motor umístěn vepředu. V těch nejsilnějších provedeních mívají NASCAR auta pod kapotou až úžasných 900 koní. Rychlost těchto strojů je taky poměrně zajímavá, na některých okruzích, jako je třeba Daytona nebo Talladega, závodníci dosahují až 200 mil za hodinu.

Napsat komentář