Pístové kompresory a jejich využití. Zjistěte, jakou práci vám usnadní

Jsou manuální práce, které člověka zrovna nemusí bavit. A navíc, pokud k nim používáte pouze vlastní ruce, dokáží být poměrně neefektivní. Ruční pumpování kol u auta? Čištění povrchu drátěným kartáčem? Povolování a utahování šroubů? Takto by šlo pokračovat ještě dlouho…  Možná je načase, přizvat si pomocníka, který se nikdy neunaví a zároveň vám může násobně ulehčit podnikání a zvýšit zisk. Pístový kompresor. Jaké typy jsou na trhu? A jaké provedení potřebujete právě vy?

Proč právě pístový kompresor?

Pístové stroje mají na trhu tak široké zastoupení, jak jenom si dokážete představit. Od laciných čínských strojů v supermarketech po vysoce výkonné pístové kompresory do průmyslových odvětví. Škála jejich použití je tedy od čistě hobby po zcela jasně definované, profesionální aplikace. Na druhé straně jsou šroubové kompresory. Jejich možnost používání je naopak velice úzká – slouží většinou v průmyslu všude tam, kde je vyžadován nepřetržitý provoz. A to je největší rozdíl obou principů kompresorů. Pístové kompresory vyžadují až na výjimky přerušovaný chod, čas na vychlazení agregátu, šroubové kompresory se naopak brání zastavení dvou proti sobě se odvalujících šroubů, protože by v onom „soukolí“ mohl zůstat kondenzát a vytvořit korozi.

Ještě něco k technologii…

Než se podíváme na samotné typy pístových kompresorů, bude dobré, seznámit se blíže s jejich konstrukcí a pochopit, jaký by měl mít majitel k takovému stroji vztah, jak s ním zacházet. Co se tedy v „písťáku“ odehrává?

Nasávaný vzduch se v něm stlačuje pod pístem, který se pohybuje ve válci sem a tam, podobně jako píst ve spalovacím motoru automobilu. Pístem pohybuje kliková hřídel poháněná elektromotorem – srdcem celého kompresoru. Při pohybu pístu jedním směrem se vzduch nasává, při pohybu zpět se stlačí a pak se vhání z válce do tlakové nádoby neboli vzdušníku. Ten představuje nejnápadnější část kompresoru – stojatou nebo ležatou nádobu, na níž je agregát připevněn. Jakmile je ve vzdušníku dostatečný tlak vzduchu, tlakový spínač vydá signál k vypnutí kompresoru. Vzduch ze vzdušníku můžete začít odebírat. Tím se v něm tlak zase snižuje a klesne-li o nastavenou hodnotu (obvykle 2 bary), tlakový spínač opět kompresor zapne a ten nádobu doplní, ať můžete dál pracovat. Technologie počítá s tím, že agregát bude díky zásobě vzduchu nějaký čas chladnout, než znovu sepne. Pokud by běžel neustále, znamenalo by to, že jste si koupili nedostatečný kompresor s malou tlakovou nádobou. Ale hlavně, že stroj ničíte, protože se přehřívá.

Co všechno lze s pístovým kompresorem dělat

Zapříčiňuje nutnost agregátu pístového kompresoru „odpočívat“ mezi chodem nějakou výraznou limitaci, která bude majitele štvát? Rozhodně ne, pokud si pořídí stroj o vhodných parametrech pro účely, k nimž má sloužit. U kompresorů platí, a klidně si to podtrhněte, že kompresor s větší výkonovou a kapacitní rezervou je vždy lepší než kompresor „na hraně“ svých možností. Jak jsme zmínili v úvodu, s výkonnými pístovými kompresory dokážete vykonávat spoustu věcí, a to i ve větší skupině pracovníků, například v dílně, kde je stlačený vzduch rozveden na každé pracoviště. Vzduchové kompresory tak běžně pohání rozmanité pneumatické nářadí, stříkací pistole v lakovnách, čepují pivo, používají se k pískování a otryskání ploch, ale i pro pohon různé automatizační techniky – válců, přísavek, ventilů. A samozřejmě, jako to nejsnazší vám nafouknou kola u auta nebo dotlakují míče pro dětské hry. Pokud se začnete více zajímat zjistíte, že každá aplikace má podle normy ISO 8573 také předepsanou kvalitu stlačeného vzduchu – jeho čistotu. V potravinářství nebo na dentálních pracovištích jsou tyto požadavky nejvyšší, stlačený vzduch musí být zcela čistý a beze stop oleje. Proto se zde místo olejových pístových kompresorů používají bezolejové kompresory. Ale k tomu se dostaneme v následující kapitole…

Výběr samotného kompresoru – k čemu se hodí

Existují poměrně komplexní výpočty, které vás dovedou k ideálním parametrům kompresoru dle toho, co s ním budete dělat. Nechceme vás tímto počítáním zatěžovat, i následné zobecnění pomůže. Začněme tedy u hobby kompresorů. Levné, méně výkonné verze se na trhu vyskytují hlavně v bezolejovém provedení. Místo oleje snižují tření speciální kroužky, ale pokud nejde o profesionální stroje pro potravinářství nebo dentální aplikace, není takový bezolejový kompresor připraven podávat vysoké výkony. Proto by měl být používán jenom příležitostně pro nenáročné práce – ofukování ploch, nafukování míčů nebo pohon pneu nářadí s menším odběrem vzduchu. Olejová verze hobby kompresoru pak obecně snese víc a mnohdy poslouží i malým živnostníkům.

  • Hobby kompresory (základní provedení, přenosné stroje, příkon do 2 kW a 50 l nádobou)

Hobby kompresory mají velkou výhodu ve svých rozměrech a snadné mobilitě, ale o moc hůř na tom nejsou ani dílenské olejové kompresory, patřící mezi nejpoptávanější zboží pro svojí vysokou univerzalitu. Pístový kompresor do dílny obecně zvládá pohánět i náročnější pneumatické nářadí, hodí se pro lakování nebo tryskání. Výkonnější stroje, k nimž se může připojit na rychlospojky více pracovníků, poznáte podle agregátu se dvěma až třema písty a velkou tlakovou nádobou okolo 150 l. Takové provedení bývá na hraně mobility, větší stroje jsou již stacionární. Připravte se, že budete potřebovat 400 V síť, to jenom slabší kompresory „utáhne“ obyčejná 230 V zásuvka.

  • Dílenské kompresory a stroje pro řemeslníky (příkon do 3 kW a nádoba 50 – 200 l)

Kde dílenské pístové kompresory přestávají dostačovat a jsou třeba stroje poskytující nárazově obrovský odběr vzduchu, například ve velkém pneuservisu nebo nástrojařské dílně, nezbývá majiteli podniku, než pořídit výkonný stacionární kompresor, ideálně do samostatné místnosti – kompresorovny. Od takového stroje se obvykle rozvádějí potrubní rozvody na jednotlivá pracoviště, která však nepotřebují nepřetržitou dodávku stlačeného vzduchu. A to jsou vlastně všechny podniky, kde není směnný provoz. Kompresory do průmyslu mohou být od výroby vybaveny i komplexní úpravou vzduchu a automatickou řídící jednotkou. Je důležité mít ve firmě někoho, kdo na takový stroj bude dohlížet a bude se starat o dodržení všech servisních intervalů, na něž dokáže právě i chytrá jednotka upozornit.

  • Profesionální kompresory do průmyslu (příkon až 7,5 kW a nádoba 200 – 500 l)

Rady, na co si dát pozor

Při výběru pístového kompresoru, hlavně v těch nižších cenových hladinách, dbejte na to, abyste nakupovali produkt od prodejce, který sortimentu rozumí. Na trhu se objevuje spousta levných čínských kopií a ty nelze opravit, pokud se objeví porucha. Můžete je najít téměř ve většině nespecializovaných prodejen. Proto raději zůstaňte v péči opravdového odborníka přes stlačený vzduch, co vám s výběrem zároveň kvalitně poradí.

 

Napsat komentář