Litomyšl se na přelomu června a července stala kulturním centrem České republiky. Konal se tu nejen známý Mezinárodní hudební festival Smetanova Litomyšl, ale probíhala zde rovněž Smetanova výtvarná Litomyšl – akce, při níž se konal nespočet uměleckých výstav.
Smetanova výtvarná Litomyšl se letos konala už po třinácté. Začínala jako doprovodný projekt, nicméně za ta léta si vybudovala velmi dobré renomé. Mohou za to pochopitelně především atraktivní výstavy. Ta letošní nejlepší nesla název GENERATION ONE a zahájil ji advokát a mecenáš Pavel Smutný.
Pavel Smutný podpořil dění v Litomyšli prostřednictvím své nadace
Pavel Smutný působí jako advokát v kanceláří Císař, Češka, Smutný, ovšem mnoho svého času věnuje také aktivitám v rámci společenského dění. Je například prezidentem Česko-izraelské smíšené obchodní komory, zavedl Cenu Arnošta Lustiga, zasedá ve správní radě Mezinárodního operního festivalu Smetanova Litomyšl a má vlastní nadační fond Bohemian Heritage Fund. V rámci něj podporuje mnohé české kulturní projekty právě včetně dění v Litomyšli. Je tedy přirozené, že se ujal i zahájení výstavy GENERATION ONE, která vlastně celou Smetanovu výtvarnou Litomyšl odstartovala.
Výstava GENERATION ONE měla úspěch
GENERATION ONE, již organizoval fond Bohemian Heritage Fund ve spolupráci s galerií Cemrak Eisenkraft, byla hlavní výstavou celého festivalu. Představovala generaci českých umělců, již se narodili kolem roku 1930 a museli se potýkat s velmi těžkými podmínkami pro život a pro uměleckou tvorbu. Mnohá z vystavených děl pocházela ze soukromých sbírek, takže je veřejnost dříve neměla možnost vidět. Jednalo se například o díla Evy Kmentové, Jiřího Bielecki, Vladimíra Janouška, Karla Nepraše a dalších.
JUDr. Pavel Smutný poukázal na to, že dialog mezi hudební a výtvarnou dramaturgií festivalu je obohacující, a obě akce se skutečně výborně doplňují. Tak zase příští rok.