Vybíráme horské kolo pro náročné

Není kolo jako kolo. Pokud vybíráte takové, na nějž se budete moct spolehnout při rychlém downhillu nebo na singletracku v lese, kde jezdíte po kořenech stromů, chce to sáhnout po opravdové kvalitě. A slovem opravdové máme tentokrát na mysli skutečně výjimečné. Podíváme se na kanadské bajky, jimž budete těžko hledat konkurenci.

Vybrat ideální horské kolo je dost komplikovaná záležitost. Jedním z prvních kritérií, jež budete zvažovat, je samozřejmě cena.

Dokonalé kolo ve vyšší cenové relaci

Jste-li ochotní dát za kolo 50 až 150 000 korun, dostane se vám opravdu to nejlepší. Do této sorty spadají například kola Rocky Mountain vyrobená v nehostinné přírodě Kanady. Dostanete celoodpružený design, karbonový rám, výjimečné designové provedení a mnoho dalšího.

Trail vs. enduro bajk

Vynikající jsou enduro modely Altitude a Slayer nebo trailové kolo Instinct. Jaké jsou mezi nimi rozdíly?

Trailová kola jsou velmi oblíbená, protože je lze využít prakticky na cokoliv. Mají široká řídítka pro dobrou kontrolu a pneumatiky s agresivním vzorkem.

Enduro je závodní kolo, které jede rychle z kopce a je velmi lehké. Enduro kola bývají výlučně odpružená.

Pak existuje ještě kategorie tzv. XC bajků, jež jsou rychlejší do kopce a přímých lesních cestách, ale ne tolik skvělé na singletraily, povyskočení a drncání.

Vybírat byste tedy měli i s ohledem na to, jaké cyklotrasy sjíždíte nejčastěji. Se správným kolem si je totiž více užijete.

Jakou velikost kola potřebujete?

Nějakou představu zřejmě máte, nejspíš si nepořizujete své první kolo. Špičkové kolo za desítky tisíc je však vždycky lepší vyzkoušet si na vlastní kůži. Vydejte se přímo k prodejci, protože velikosti jednotlivých značek se liší.

Nezapomeňte na doplňky

Blatníky se hodí, kolo určitě nemusí být úplně nahé, aby vypadalo dobře. Dají se sehnat i blatníky, jež vypadají parádně na trialových a horských kolech obecně. Dolaďte také sebe. Vyzkoušejte italské Castelli cyklo oblečení, případně Majola oblečení, protože tato značka spolupracuje přímo s kanadským výrobcem Rocky Mountain, každoročně spolu vydávají limitovanou edici cyklooblečení.

Napsat komentář