I když bychom si všichni v ideálním světě vybrali realizaci našich podnikatelských aktivit bez půjček a úvěrů, v realitě to často jinak nejde. Problémem v praxi bývá například zajištění prostorového zázemí, pořízení automobilu apod. Jak se zbytečně úvěrů nebát a jak optimálně využívat online kalkulátorů se dozvíte v dalším textu.
Mnoho začínajících podnikatelů trápí problém, v jakých prostorách budou vlastně podnikat. Mohou-li podnikat z domova, nastává ideální varianta, ale ne vždy to rodinná situace, velikost bytu či charakteristika podnikání umožňuje. V tomto případě je pak na místě zvolit úvěr pro podnikatele nebo jiný finanční produkt, nedostává-li se finančních prostředků na účtu. Odkládání tohoto kroku zpravidla nic neřeší, neboť našetření potřebné sumy by zabralo příliš dlouhou dobu.
Zajímavou možností řešení je například i využití hypotečního úvěru bez jejího vázaného účelu, tj. tzv. hypotéky na cokoliv, kdy si ušetříte dokladování výdajů a zároveň můžete průběh čerpání finančních prostředků flexibilně upravovat. Lze jí hradit nejen rekonstrukci nemovitosti, ale i zakoupit rekreační objekt, byt, garáž a podobně.
Stejně tak jejím prostřednictvím můžete uhradit náklady na vaše potřebné vzdělání či rekvalifikaci, protože k výkonu řady činností je vyžadována specifická kvalifikace, osvědčení apod. Ceny těchto kurzů pak často nebývají nejnižší.
Účelově nevázaná půjčka
Hladkému průběhu podnikání často pomůže účelově nevázaná půjčka (tzv. kontokorent), jejíž výhodou je absence zdůvodňováni jejího účelu i potřebnosti. Jedná se například o finanční produkty jako mRezerva Business od mBank, která vám umožní přečerpat limit na vašem účtu. Ve většině případů je tedy zapotřebí mít v dané bance vytvořené podnikatelské konto, no zajistíte si rychle dostupnou finanční rezervu pro své podnikání.
Výhodnější podmínky těchto půjček si pak můžete zařídit uzavřením komplementárního pojištění vaší schopnosti splácet. Varianta s pojištěním je totiž ve většině případů podstatně příznivější než varianta bez jeho uzavření.
Jak si vše spočítat
V dnešní době existuje mnoho online nástrojů, pomocí kterých si můžete podmínky úvěru či půjčky rychle spočítat. Samozřejmě i zde platí rčení: důvěřuj, ale prověřuj, nikdo vám však nebrání si vše ještě posléze zkontrolovat. Ovšem finanční online kalkulátory pomůžou věci zjednodušit, a především urychlit.
Většina finančních institucí je má přímo umístěno na svých webových stránkách. Platí to tak i v případě mBank, která na svých stránkách zveřejňuje kalkulátor hypotéky i online kalkulačku. Rychle se tak dozvíte výsledky po zadání jednotlivých parametrů, které můžete průběžně upravovat, až dojdete ke své ideální variantě.
Modelové příklady
Ku příkladu u hypotéky od mBank si v zadání lze zvolit, zda chcete účelovou hypotéku, neúčelovou hypotéku či konsolidaci. Zadáte-li tak modelový příklad, kdy potřebujete celkovou sumu 2 milionů Kč, z čehož máte k dispozici 50 %, tj. 1 milión Kč, s fixací úroků na 5 let a dobou splatnosti 20 let, vyjde vám vaše měsíční splátka ve výši 6 002 Kč a úrok 3,89 %. Celková částka splatná spotřebitelem tak činí 1 440 479 Kč a RPSN, tj. resp. roční procentní sazba nákladů, je 3.96 %.
Požádáte-li o neúčelový úvěr ve výši 600 000 Kč s dobou splatnosti 5 let, tj. 60 měsíců, bude vaše měsíční splátka činit 12 719 Kč. Celková částka splatná spotřebitelem pak je 763 123 Kč, poplatek za poskytnutí půjčky bude nulový, RPSN se nachází ve výši 10.36 % a úroková sazba činí 9.9 % ročně. Platí však, že tuto úrokovou míru lze snížit uzavřením pojištěním schopnosti splácet, a to na již uvedených 7,9 %.
Půjčíte-li si pouze 100 000 Kč bez účelového vázání po dobu 6 let, tj. 72 měsíců, vaše měsíční splátka bude činit 1 848 Kč. Celková částka splatná spotřebitelem je pak ve výši 133 023 Kč a ostatní parametry zůstávají stejné, tj. poplatek za poskytnutí půjčky bude nulový, RPSN se nachází ve výši 10.36 % a úroková sazba činí 9.9 % ročně. Jak je již uvedeno výše, platí obdobná rada, jak tento úrok snížit uzavřením pojištění vaší schopnosti splácet.