Udělejte si chvilku na čaj

Čaj pijí miliardy lidí všude na zemi, je druhým nejvíce konzumovaným nápojem na světě hned po vodě. Nejspíš je to také proto, že se dá pít horký i ledový, sladký či hořký. Vhod přijde v každém ročním období a v jakékoliv chvíli. Nicméně ne všechny čaje si jsou rovnocenné.

Lidé čaj pijí z mnohých důvodů. Někteří si vaří různé speciální druhy a vychutnávají si požitek. Jiní jsou zvyklí si po ránu dát něco teplého. Další volí bylinné čaje kvůli jejich zdravotním účinkům – těch není zrovna málo. Podle mnohých výzkumů čaje prodlužují život, jsou prevencí rakoviny, kardiovaskulárních chorob a osteoporózy. Každá bylinka má navíc vliv na něco jiného. Faktem zůstává, že chcete-li poznat pravý čaj a jeho schopnosti, měli byste zapomenout na ty pytlíkové ze supermarketu. Vychutnejte si sypaný čaj.

Přejděte ze sáčků na sypaný čaj

Většina lidí si čaj dopřává v sáčcích, protože jeho servírování v této podobě je daleko jednodušší. Připravují se tím však o onen zážitek při louhování a další přípravě. Navíc mnozí výrobci tvoří sáčky z plastu s vysokou teplotou tání. Sice se nerozpustí, nicméně škodlivé látky se z něj uvolňovat mohou. Možná jste v poslední době zaregistrovali pyramidové sáčky, v nichž se lístky čaje rozloží, tím pádem i lépe vylouhují. Správný milovník čaje ale sáhne po čaji sypaném.

Příprava sypaného čaje je tak trochu obřad, ne však složitý. Musí se zalít vodou o správné teplotě (ne u všech druhů čajů je to 100 °C), louhovat asi 3 – 5 minut a poté nechat zchladnout. Nejlépe se čaj připravuje ve speciálních čajových soupravách, pijete-li ho často, určitě se vyplatí pořídit si nějakou.

A jaký čaj vybrat?

Jednoznačně poradit nejde. Někomu chutnají ovocné čaje, jiný si potrpí na zelené či černé. Toužíte-li řešit nějakou zdravotní potíž, pomohou bylinkové odvary. Velmi žádané jsou především čínské a japonské čaje, tyto země jsou v oblasti pěstování čajů vyhlášené. Tušíte, jak může chutnat himalájský čaj Shangri-La, černý Goomtee nebo třeba Kirameki Sencha (v překladu třpytit se)? Podívejte se na Chvilkanacaj.cz a vyberte si z nabídky kvalitních asijských čajů.

Napsat komentář