Drinky s kofeinem supervýkon nezaručí

Kofein je tradiční stimulační droga a jeho účinky na náš organismus nejsou většinou nijak dramatické – přesto bychom měli mít jeho příjem pod kontrolou. Nestačí ale sledovat počet šálků kávy či čaje, ale zamyslet se i nad spotřebou energetických nápojů, pokud jim holdujete.

Pití kávy a čaje je součástí mnoha kulturních tradic. V Anglii je černý čaj prvním lékem na všechny neduhy a o kafíčku psala už Magdalena Dobromila Rettigová. Poměrně novým fenoménem je stimulační drink v podobě limonády. Takzvané energetické nápoje se od ostatních nealkoholických nápojů (včetně kolových) odlišují především vysokým obsahem kofeinu. Marketingové strategie jejich výrobců se zaměřují na mladé aktivní zákazníky, pro které není pití čaje, kávy a hnědé limonády moderní.

Kofein pod kontrolou

V poslední době se v USA objevily studie, které se zabývají škodlivým vlivem energetických nápojů s kofeinem na zdraví. Podle nich tyto nápoje obsahují příliš mnoho cukru, bylinných výtažků a především nekontrolovatelná množství kofeinu. U se nás naštěstí posledního nešvaru výrobců nemusíme bát – nejvyšší přípustné množství kofeinu v potravinách je určeno vyhláškou. Ta neupravuje přirozený obsah látky v čaji a kávě, určuje jej však u výrobků, do nichž je kofein uměle dodáván.
České obaly energetických nápojů jsou informacemi o složení vybaveny velmi dobře a výrobci sami doporučují, kolik je takových nápojů za den vhodné vypít. Nejvyšší povolená koncentrace je 320 mg kofeinu v jednom litru, přičemž podle lékařů je bezpečná denní dávka pro všechny zdravé dospělé 300 mg. Když vypijete dva třetinkové drinky a jeden šálek kávy, je to pro vaše tělo kofeinu až až.

Pozor při sportu

Je prokázáno, že kofein zvyšuje vytrvalost při intenzivním cvičení, které trvá třicet minut až dvě hodiny. Dávkovací rozmezí, které je považováno za bezpečné, je pro tyto případy 3 až 6 mg na kilogram tělesné hmotnosti. Přesto odborníci používání nápojů s vyšším obsahem kofeinu přímo k ovlivňování výkonu moc nedoporučují. Kofein totiž zvyšuje vylučování vody z těla, takže pak během vytrvalostní zátěže, zvláště ve vlhkém podnebí či horku, hrozí zhoršené hospodaření s tekutinami a rychleji dojde k dehydrataci.
Pro delší sportování je nežádoucí také další účinek kofeinu: zvýšení tělesné teploty a srdečního tepu. Mnoho lidí také neví, že v horku může vyšší dávka kofeinu způsobit nečekanou reakci – krevní tlak rychle klesne a dojde ke kolapsu. Účinky kofeinu jsou závislé také na tělesné hmotnosti a na tom, jak je kdo na stimulanty zvyklý.

Po sladké vodě se tloustne

Ve čtvrtlitru tradičního energetického nápoje je přibližně pět kostek cukru. Je celkem jedno, jestli se jedná o klasický řepný cukr nebo jednoduché sacharidy jako je fruktóza či glukóza. Takový nápoj rychle zvýší a zase sníží hladinu cukru v krvi. To je pravý opak toho, co potřebujeme k udržování stálé váhy.
Časté a výrazné kolísání krevního cukru vede nejen k záchvatům hladu, ale také k psychické nerovnováze. Mozek potřebuje stálý přísun glukózy. Když ho nemá, člověk je nesoustředěný a neklidný. Někdo může pociťovat útlum, závratě, nevolnost a pocení. Výrobci vyšli zákazníkům vstříc a na trhu jsou také drinky light s náhradními sladidly. Ty už nejsou zdroji energie a jejich hlavním účelem je rychlé povzbuzení – stimulací centrální nervové soustavy.

Příliš mnoho not

Energetické nápoje neobsahují pouze vodu, cukr a kofein, ale také mnoho dalších látek – vitamíny, L-karnitin, taurin, guaranu a další byliny. Otázkou je, jak v těle působí kombinace těchto látek. Takový nápoj se rozhodně se nedá pít po litrech. A vzhledem k tomu, že čtvrtlitrová plechovka obsahuje přibližně tolik kofeinu jako jedno poctivé preso, není třeba přeceňovat ani povzbuzující účinky. Pozor si hlavně dejte na to, abyste se na energetických nápojích nestali závislými. Pokud to s nimu budete přehánět, tělo si na vysoké dávky cukru a kofeinu zvykne a začne stávkovat, pokud je nedostane.

One thought on “Drinky s kofeinem supervýkon nezaručí

Napsat komentář