Funkční cvičení je zaměřeno kromě zvýšení výkonnosti i na zlepšení držení těla. Dochází při něm ke správnému fyziologickému nastavení kloubů, svalů a páteře. S tímto nastavením tělo pak celkově lépe funguje a veškeré hubnutí a cvičení je účinnější a samozřejmě také zdravější.
TIP: pokud cvičíte, měli byste používat i kvalitní proteiny
Pozor! O tom, jestli je cvičení opravdu funkční, rozhoduje vzdělání a přístup vašeho trenéra či instruktora. Jde o maximální přiblížení se fyzioterapeutickým pravidlům. Funkční trénink jsou obecná pravidla, která lze aplikovat jak při cvičení s vlastní vahou těla, tak se závažím a dalšími pomůckami. Lze jej provozovat ve skupině i s jednotlivcem, kdykoliv a kdekoliv.
Nejčastější nedostatky: povolené bříšní a hýžďové svalstvo, zhrbená záda, prohnutá přetížená bedra, ramena rotovaná dopředu, povolené tricepsy, trčící lopatky, předsunutá hlava, zkrácené prsní svaly, povolené pánevní dno a další problémy a bolesti zad, páteře, svalů a kloubů související s nesprávným držením těla. To vše má negativní vliv na veškerý náš pohyb a cvičení, které v mnoha případech, pokud není prováděno správně, tyto vady spíše podporuje a může vést až k opotřebování kloubů a páteře.
Jak tedy funkční cvičení poznáte?
Trenér nebo instruktor vás upozorňuje na správné držení těla v jednotlivých pozicích a správné dýchání, opravuje nesprávné držení. Měl by být schopen vysvětlit nejen, jak má cvik či pozice vypadat, ale také proč to má být právě takto. Dále je důležité naučit se správný průběh pohybu, přecházení z jedné pozice do druhé a věnovat se převádění toho, co jsme se při cvičení naučili, do běžných pohybových životních situací. Funkční trénink využívá hodně komplexní a balanční cviky, kombinace několika pohybů, cviky s vlastní vahou těla i s různými pomůckami, aktivaci hlubokého stabilizačního systému a bezpečné rotační bohyby.