Hromadnou likvidaci dokumentů vyřeší skartace externí firmou

Každý podnikatel dobře ví, kolik při jeho činnosti vzniká důležitých dokumentů. I v dnešní elektronické době se značná část z nich uchovává v papírové podobě. Některé je potřeba ukládat 5, 10, či dokonce 30 let. Co s nimi ovšem dělat, až tato lhůta uběhne?

Po uplynutí lhůty povinného uchovávání je vhodné dokumenty skartovat. Samozřejmě by bylo možné je jen vyhodit do modré popelnice na papír či odvézt do sběru, ovšem zde by si je kdokoliv mohl přečíst. V dnešní době, kdy se ochrana osobních údajů řeší více než kdy dříve, snad není potřeba vysvětlovat, jaký by to byl problém.

Skartované dokumenty už nikdo dohromady nedá

Skartace zajistí, že údaje už nikdy nebudou čitelné. Dokumenty jsou podle potřebného stupně utajení rozřezány na drobné kousky, které už není možné poskládat. Čím menší vzniklé částečky jsou, tím vyšší je bezpečnost takto zlikvidovaných informací. Při extra utajení mají proužky velikost 0,8 × 5 mm.

Ruční skartovačky postačí spíš drobným firmám

Do skartace dokumentů je samozřejmě možné pustit se samostatně. Pořídit se dají jak ruční, tak elektrické skartovačky. Při jejich výběru byste měli brát v úvahu nejen velikost vzniklých proužků, ale i výkon, velikost odpadové nádoby a také materiály, s nimiž si poradí. Skartovat se totiž dají i CD a DVD disky, občanské průkazy apod. Hodit se může rovněž schopnost skartovat dokumenty přímo s kancelářskými sponkami.

Většina firem, které se potýkají s větším množstvím dokumentů, si však raději objedná služby specializované společnosti. Skartace dokumentů Praha je například doménou společnosti Ekoskart. Ta si poradí jak s papíry, tak s disketami, CD, DVD, občanskými a řidičskými průkazy, platebními kartami apod. Vše rozřežou na částice o velikosti 6 × 40-53 mm, což je stupeň pro důvěrné utajení. U skartace můžete být přítomni, po jejím provedení dostanete protokol o ekologické likvidaci. Následně je odpad zaslán do papírny, kde se recykluje.

Napsat komentář