Rozhodnutí, že opravdu chcete přestat kouřit, je asi nejdůležitější krok úspěchu. Bohužel to nejtěžší vás teprve čeká. Začít byste měli nejprve tím, že si vyberete způsob odvykání kouření, který vám pomůže hlavně se závislostí fyzickou. Psychické závislosti se pak musíte zbavit hlavně vy sami, pomocí své vůle. Z počátku odvykání kouření je vhodné, když omezíte některé z vašich zvyků, které dennodenně doprovázela cigareta. Vyhnete se tím velkému pokušení a bude pro vás snazší přečkat první krizové měsíce. Všeobecně ale platí, že úspěšnost vašeho odvykání přímo úměrně závisí na vašem přístupu k věci a pevném odhodlání přestat. Nikdo vám totiž nedá zaručený recept jak přestat kouřit.
Pokud jde o fyzickou závislost, nemusí být léčba vůbec jednoduchá. Můžete se samozřejmě pokusit pouze omezovat počet cigaret. Jako první krok k odvyknutí se to určitě hodí. Bohužel ne každý člověk dokáže takto sám od sebe úplně přestat s kouřením.
Ani přechod na tzv. „lehké“ verze cigaret vám příliš nepomůže. Tyto light cigarety totiž nejsou zdravější, jak se někteří lidí mylně domnívají. Proto není pravděpodobné, že byste díky nim zaznamenávali nějaké velké úspěchy ohledně omezování kouření. Pokud chcete opravdu přestat kouřit, je moudřejší investovat do spolehlivějších a téměř zaručených metod odvykání.
Náhradní nikotinová léčba
V lékárnách je v dnešní době k dostání široká řada přípravků s obsahem nikotinu. Tato tzv. náhradní léčba nikotinem pomáhá uživateli v odvykání kouření tím, že dodává do těla nikotin v čisté formě. Ten tak oslabuje abstinenční příznaky. Při tomto typu léčby se do organismu nevnáší žádné škodlivé látky, které jsou součástí cigaretového kouře. Je potřeba podotknout, že nikotinové náhražky se nehodí pro každého, a to i přesto, že jsou volně prodejné. Neměli by je užívat osoby, které měly nebo mají problémy se srdcem a nejsou vhodné ani pro těhotné ženy. Navíc mohou vyvolávat některé vedlejší účinky. Pokud máte pochybnosti, zda jsou pro vás tyto přípravky vhodné, poraďte se svým lékařem.
Pokud jste se pro náhradní nikotinovou léčbu rozhodli, tak máte možnost vybrat si z více forem léčby. Na současném českém trhu jsou k mání nikotinové náplasti, žvýkačky, inhalátory a mikrotablety nebo pastilky, které volně zakoupíte v lékárně. Nečekejte však, že tyto pomůcky přestanou za vás. Bez silné vůle a motivace bude pravděpodobně vaše snažení zbytečné a peníze za léčebnou kůru vyhodíte oknem.
Elektronická cigareta se pod náhradní nikotinovou léčbu neřadí, přestože je to náhražka obsahující nikotin.
Léky na předpis
Champix – Champix představuje v současnosti nejúspěšnější metodu v boji s tabákovou závislostí. Stane se vám zdatným pomocníkem pro odvykání kouření.
Zyban, Wellbutrin – Zyban i Wellbutrin jsou léčiva z kategorie antidepresiv. Umožňují kuřákům lépe se vyrovnat s odvykáním. Mohou se kombinovat s náhradní nikotinovou léčbou. Sami o sobě totiž mají nulový obsah nikotinu a jejich účinnou látku je bupropion. Jeho obsah je v obou lécích stejný. Rozdíl je v tom, že Wellbutrin musí předepsat lékař specialista (např. psychiatr, neurolog), zatímco u Zybanu stačí jakýkoliv lékař. Druhý podstatný rozdíl je v ceně. Na měsíční balení Wellbutrinu se doplácí zhruba 200 Kč, na obdobné balení Zybanu si připravte až 3000 Kč.
Rostlinné nebo homeopatické přípravky
Rostlinné nebo homeopatické přípravky v dnešní době na poli odvykání kouření ustupují do pozadí. U naprosté většiny těchto přípravků se jedná o náhražky, které nemají žádný skutečný efekt. Pokud jim ale uživatel důvěřuje, mohou při odvykání pomoci. Některé z těchto přípravků taky pracují na bázi reakce s cigaretovým kouřem – po jejich užití kuřákovi cigareta vlastně nechutná. Tyto typy léčiv mohou mít ale nepříjemné vedlejší účinky, a proto se v dnešní době již příliš nedoporučují.
Alternativní metody
Při léčbě závislosti na tabáku mohou někdy pomáhat i takové metody jako akupunktura, hypnóza apod. Kdo těmto způsobům důvěřuje, většinou s jejich pomocí dosáhne při odvykání kouření určitých výsledků. Z lékařského hlediska jim nelze nic vytknout, ale spíš než s fyzickou závislostí mohou pomoci s psychickým stavem.
Když se nedaří
Vyzkoušeli jste již všechny možné způsoby léčby, ale přestat s kouřením se vám stále nedaří? V takovém případě je tu možnost navštívit specializované pracoviště, kde vám s odvykáním kouření určitě rádi pomohou. V takovýchto odborných centrech posoudí vhodný postup další léčby (Mohou vám předepsat druhy léků, které jsou volně neprodejné). Centra léčby závislosti na tabáku jsou v současné době ve 4 fakultních nemocnicích v Praze – Motole, Brně, Olomouci a Plzni. Pokud nežijete v blízkosti ani jednoho z center, navštivte svého praktického lékaře, který vám poradí, jaký další postup pro odvykání kouření zvolit.
Mě osobně pomohla elektronická cigareta k tomu, abych přestal kouřit. Začal jsem normálně s nikotinovou náplní, teď už kouřím náplň bez nikotinu. Myslím, že je to dobrá berlička :).