Náhradní nikotinová léčba (NRT)

Nikotinové žvýkačky

Nikotnové žvýkačky jsou vhodné pro všechny kuřáky, ale zvlášť oblíbené jsou především mezi kuřáky slabšími. Mohou totiž být užívány jen občas, nárazově. Vhodné jsou také jako příležitostný doplněk k nikotinovým náplastem. Jsou dostupné v různých variantách dle obsahu nikotinu.

Nikotin se při žvýkání vstřebává sliznicí dutiny ústní, proto je nutné dodržovat přesný „žvýkací návod“. Žvýkání jedné nikotinové žvýkačky by mělo trvat asi půl hodiny. Během ní se má vždy několikrát žvýknout a následně nechat žvýkačku na pár minut odpočinout. Stálé intenzivní žvýkání je nevhodné. Nevhodná je taktéž jakákoliv konzumace těsně před a během užívání nikotinové žvýkačky. Speciálně se nedoporučují kyselé potraviny, které snižují pH v ústech.

Nikotinové žvýkačky jsou součástí volného prodeje v lékárnách. Týdenní výdaje při průměrné spotřebě jsou zhruba 400–500 Kč, což je velmi přijatelná cena. Nejoblíbenější a nejznámější jsou nikotinové žvýkačky Nicorette, kterým nyní zdatně konkurují žvýkačky NiQuitin.

Nikotinové mikrotablety a pastilky

Nikotinové pastilky či mikrotablety působí na podobných principech jako nikotinové žvýkačky. Jejich výhodou je většídiskrétnost. Vkládají se nejčastěji pod jazyk nebo se nechávají volně rozpustit v ústech. Rozpuštění trvá zhruba 20–30 minut. Nikotin se i v tomto případě vstřebává sliznicí dutiny ústní za pomoci slin. Z tohoto důvodu nelze tablety či pastilky polykat. Celkově se u nikotinových tabletek nebo pastilek vstřebá asi poloviční množství nikotinu z hodnoty, která je uvedena na obalu. I zde platí zásada – pokud možno nejíst těsně před a během užívání těchto nikotinových náhražek. Je vhodné se vyvarovat především velmi kyselých potravin.

Nikotinové pastilky i mikrotablety jsou vhodné pro všechny typy kuřáků a lze je využít jak samostatně, tak i jako doplněk k náplastem. Podle stupně závislosti na nikotinu se odvíjí dávkování. Množství tabletek potřebné na týden při průměrné spotřebě vás vyjde orientačně na 400–500 Kč. Cena je tedy obdobná jako u nikotinových žvýkaček. K dostání jsou pastilky a mikrotablety bez předpisu v lékárnách. Populární značky jsou NiQuitin a Nicorette.

Nikotinový inhalátor

Nikotinový inhalátor (také nikotinová špička) je jediným prostředkem náhradní nikotinové léčby, který uspokojuje částečně i psychickou závislost. Proto je tento způsob nejvhodnější pro ty, kterým chybí manipulace s cigaretou a potahování z ní. Výhodou tohoto způsobu také je, že nikotin se vstřebává nejen v dutině ústní, ale také v horních i dolních cestách dýchacích. Kuřák proto může provádět “šlukování”. Co se týká stupně fyzické závislosti, tak je inhalátor vhodný pro všechny kuřáky.

Nikotinový inhalátor představuje umělohmotná trubička, do které se vloží kapsle s obsahem nikotinu. Z inhlátoru pak kuřák nasává. Maximální dávku nikotinu dostane zhruba po 20 minutách užívání, pak už jde jen o placebo efekt. Z inhalátoru jde vstřebat maximálně 1/3 množství nikotinu uvedeného na obalu výrobku. Opět je dobré před a během používání inhalátoru nic nekonzumovat. Nejméně vhodné jsou kyselé potraviny.

Pokud jde o cenu, tak jsou nikotinové inhalátory pravděpodobně nejdražší variantou náhradní nikotinové léčby. Při průměrné spotřebě si připravte až 1000 Kč na týden. Oblíbenou značkou inhalátorů je Nicorette. Inhalátory jsou volně prodejné a pořídíte je v lékárnách.

Nikotinové náplasti

Nikotinové náplasti lze doporučit pravidelným, spíše silnějším kuřákům. Jejich největší předností, oproti předchozím náhražkám, je schopnost dodávat nikotin do těla rovnoměrně po delší čas. Vybrat si můžeme z nikotinových náplastí na šestnáct či čtyřiadvacet hodin a také s různým obsahem nikotinu. Pokud během doby užívání náplasti narazíme na abstinenční příznaky, můžeme náplast doplnit třeba nikotinovou žvýkačkou. Možnost kombinace prostředků a tedy jednorázového zvýšení dávky nikotinu (např. ve stresových situacích), je poměrně praktická.

Nikotinové náplasti se nejčastěji umisťují na paže nebo na bederní část zad. Obecně jsou vhodná ta místa na těle, kde se člověk příliš nepotí a kde není vyvinuté ochlupení. Aplikace náplasti se provádí vždy ráno.

Cena nikotinových náplastí se pohybuje kolem 400–500 Kč za týdenní kůru, tedy krabičku která obsahuje 7 kusů náplasti. Náplasti jsou volně prodejné a pořídíme je v běžné lékárně. Nejznámějšími obchodními značkami jsou Nicorette a NiQuitin.

One thought on “Náhradní nikotinová léčba (NRT)

Napsat komentář