Prodej novostaveb, které jsou teprve ve fázi projektu, je dnes naprosto běžný. Víte ale, co by si měl v takové situaci každý kupující ohlídat?

Prodej novostaveb, jejichž budování ještě vůbec nezačalo a jsou tedy prozatím jen ve fázi projektu, je dnes považován za zcela samozřejmou záležitost. S tímto postupem se můžete běžně setkat u drtivé většiny obytných staveb, ať už jde o kolonii rodinných domků nebo o budovy s desítkami či stovkami bytů. Každý developer má pro takové konání naprosto legitimní důvody, v tom problém není. Jde však spíše o to, co je při pořizování novostavby, která de facto ještě neexistuje, důležité pro vás coby kupujícího. Zdaleka ne každý totiž ví, na co by si měl dát pozor, chce-li se vyhnout případnému zklamání.

Prodej novostaveb, které ještě nestojí

Situace, kdy nemovitost ještě neexistuje a vy ji kupujete v jakémsi předprodeji, je dnes sice naprosto běžná, nicméně vyžaduje poněkud odlišný postup v porovnání s tím, když si pořizujete bydlení již hotové, na které si můžete takříkajíc sáhnout. Krom ceny, která hraje jistě jednu z nejdůležitějších rolí a která může být právě v předprodeji pro vás poměrně výhodná, jsou tu však další, neméně podstatné věci, kterými byste se měli řídit. Zdaleka nejdůležitějším faktorem vašeho rozhodování by zde totiž měla být důvěryhodnost developera, který za projektem stojí. Jde především o to zjistit, jak má zajištěno financování a musíte si rovněž pečlivě ohlídat i řadu detailů smlouvy, kterou budete uzavírat. A proč? Protože se jistě nechcete dostat do podobných problémů, jako klienti H-Systému v jedné z nejznámějších kauz tohoto typu u nás.

Dá se na developera spolehnout na 100 %?

Jakmile vás na internetu zaujme některý z inzerovaných projektů, zajímejte se tedy nejprve o to, jakou má firma, která za ním stojí, vlastně reputaci. Na síti lze jistě najít celou řadu referencí a můžete se pochopitelně přeptat známých či kolegů v práci. Ve vlastním zájmu dejte raději přednost developerovi, který se na našem realitním trhu pohybuje už delší čas a má za sebou dlouhou řadu více méně spokojených klientů.

Obzvláště tehdy, pokud má právě rozestavěno větší množství projektů, je rozhodně v jeho zájmu, aby se k vám jako ke kupujícímu choval korektním způsobem a vyšel vám maximálně vstříc. Jedině tak si nepokazí renomé a rychle a bez potíží prodá vše, co má k dispozici a to často i bez ohledu na velmi vysokou cenu, která například v Praze už dnes u nových bytů dosahuje v průměru 108 tisíc Kč/m2.

Nejvyšší nabídkové ceny nových bytů v Praze (06/2019)

Městská část Cena za 1m2
PRAHA 1 193 000 Kč
PRAHA 2 135 000 Kč
PRAHA 6 122 300 Kč
PRAHA 7 111 500 Kč
PRAHA 5 111 200 Kč

Otázka číslo 1 – kdo to celé platí?

Na internetu pochopitelně vypadá většina projektů velice atraktivně. Skvěle provedená vizualizace a popis plný superlativů, to jsou obvykle věci, s nimiž se setkáte téměř pokaždé. Vy se však vždy nejprve ptejte na to, jak je zajištěno to nejdůležitější, a sice financování celé stavby! Je to skutečně jedna z nejpodstatnějších otázek, které byste měli položit. Za neúspěšnými projekty z minulosti se totiž nejčastěji skrývá nějaký riskantní způsob financování a to nejčastěji přímo penězi postupně vybíranými od klientů. Takový postup je bohužel velmi nespolehlivý. Pokud se totiž objeví jakékoliv potíže s předprodejem jednotlivých bytů, mohou firmě chybět potřebné peníze a celá stavba potom stojí.

Jedině úvěr!

Za skutečně solidní postup lze považovat financování zajištěné bankovním úvěrem! Každá banka si totiž nejenom ohlídá kvalitu celého projektu i množství předem rezervovaných bytů, je ale navíc i při případném neočekávaném krachu developera schopna vše dotáhnout do úspěšného konce. Je to totiž i v jejím zájmu, jestliže předem poskytla peníze, o které jistě nechce přijít.

5 věcí, které by vás měly zajímat především

Jakmile vám byla uspokojivým způsobem zodpovězena otázka financování, přicházejí na řadu další, rovněž celkem zásadní věci. Co by vás tedy mělo zajímat především?

1. LOKALITA

  • Zeleň, dětská hřiště, obchody nebo celková dopravní dostupnost lokality, kde se bude váš nový domov nacházet, to vše je velice důležité. Prohlédněte si nejenom současný stav, ale chtějte vědět také to, s vybudováním jakých objektů komerčního či zábavního charakteru se v rámci projektu případně počítá.

2. VÝMĚRA BYTU

  • Pamatujte si, že se výměra bytu může od plánu mírně odchýlit! Každý projekt totiž v průběhu stavby prochází zpravidla nějakými změnami. A dnes, kdy se budují byty čím dál menší, to může být obzvlášť důležité. Vždy si tedy podlahovou plochu zkontrolujte, až budete nemovitost přebírat. Povolená odchylka je přitom cca 3 %.

3. DISPOZICE

  • Dobře si prohlédněte dispozici, aby vám vše co nejlépe vyhovovalo a neváhejte požádat o případné úpravy, které jsou obvykle ve fázi před zahájením stavby poměrně běžné.

4. PŘÍSLUŠENSTVÍ

  • Balkon, terasa, sklep či parkovací stání. Zjistěte si, co bude k vašemu bytu náležet a zda nebudete nuceni třeba za parkování platit zvlášť.

5. POUŽITÉ MATERIÁLY

  • O to, jaké budou použity stavební materiály, se zajímejte hned od začátku. Jde především o případné problémy s okolním hlukem, které mohou při použití některých materiálů nastat.

Ohlídejte si i časový harmonogram!

Až si ověříte vše potřebné, od financování až po materiály, které mají být k výstavbě použity, zjistěte si rovněž, jaký je časový plán výstavby. Jde nejen o to, kdy budou stát všechny bytové domy, ale i plánovaná hřiště nebo třeba parky. Chtějte vědět také to, zda se v nejbližší době nepočítá ještě s vybudováním dalších staveb v nejbližším okolí, které by mohly zásadním způsobem změnit charakter celé lokality.

Věřte, že každá z věcí, na které jsme vás dnes upozornili, může být pro konečnou spokojenost s vaším novým bydlením velice důležitá, tak na nic nezapomeňte! A třeba vás napadá ještě i něco dalšího. Co by to mělo podle vás být? A hledáte byt nebo snad nový rodinný domek?

Napsat komentář