Řešíte prodej bytu v Olomouci? A víte, že například za 2+kk v novostavbě tu lze dnes získat až 3 miliony korun?

Prodeje bytů v Olomouci začínají narážet na svoje limity. Jde jak o omezenou koupěschopnost zdejších obyvatel, tak i o jejich ochotu platit za bydlení přece jenom už poněkud přemrštěné částky. Není divu. Každý si zkrátka nemůže dovolit dát za 50 metrů čtverečních 2,5 nebo i 3 miliony korun. A zdaleka ne každý, kdo má takové peníze k dispozici, je svolný podobnou sumu za střechu nad hlavou utratit. Přesto se i tady ještě najde dost lidí, kteří finanční stránku věci nepovažují za rozhodující a vlastnictví nějakého bytu ve stotisícové Olomouci je pro ně zkrátka prioritou.

Víte, jak správně prezentovat vaši nemovitost, abyste co nejdříve nalezli právě takového solventního a ochotného kupce? A víte, co musí bezpodmínečně obsahovat kupní smlouva?

Prodeje bytů drží nad vodou novostavby

V posledních měsících je v Olomouci objem zobchodovaných nemovitostí určených k bydlení už o trochu menší, než tomu bývalo v několika předešlých letech. A není divu. Ceny se totiž blíží hranici 60 000 Kč za metr čtvereční podlahové plochy. V některých případech tuto částku dokonce i překonaly. Většina lidí podobné peníze jednoduše k dispozici nemá nebo si je i díky přísnějším pravidlům pro poskytování hypoték není schopna opatřit. Horší dostupnost hypotečních úvěrů mimochodem znesnadňuje cestu za vlastním bydlením přibližně pětině zájemců. To není zrovna málo.

A tak je určitý propad počtu prodaných bytů vcelku pochopitelný. Jestliže tu jde něco ještě dobře na odbyt, pak jsou to hlavně novostavby a to navzdory faktu, že jejich nabídka patří k tomu nejdražšímu, co je na zdejším realitním trhu k mání.

Průměrné ceny bytů v olomouckých novostavbách (1.Q/2019)

Dispozice Cena Za 1 m2
1+kk 2 107 187 Kč 56 086 Kč
2+kk 3 015 056 Kč 53 363 Kč
3+kk 4 716 800 Kč 54 757 Kč
4+kk 6 851 772 Kč 58 914 Kč

Zlaté terasy či Vila park Tabulový vrch

Vítězem realitních obchodů jsou zejména v posledním roce především výše zmiňované novostavby a týká se to jak Olomouce, tak i blízkého okolí města. Zdaleka největší poptávka je tu hlavně po právě dokončovaných developerských projektech a zájemci jsou dokonce ochotní akceptovat ceny v rozmezí 50 – 80 tisíc za metr čtvereční. Za zmínku stojí především tři velké developerské projekty ve Wolkerově ulici, dalších 420 bytů, které budou postaveny na místě bývalých Sochorových kasáren či Vila park Tabulový vrch s 336 bytovými jednotkami.

Ceny už narazily na pomyslný strop?

Zřejmě to tak bude. Nasvědčuje tomu jak mírný pokles prodejů, tak i zpomalující ekonomika naší země. Skutečně to vypadá, že cenový růst už spěje ke svému vrcholu, i když byl ještě vloni jedním z nejvyšších v Evropě. Pro vás coby vlastníky je to možná ta nejvhodnější příležitost k prodeji. Stačí jen „nepřestřelit“ požadovanou sumu a co nejlépe zvládnout prezentaci nemovitosti, kterou hodláte zpeněžit. Budete si s tím umět poradit?

3 nejdůležitější kroky při prezentaci nemovitosti

Je pochopitelné, že vaším hlavním zájmem při prodeji nemovitosti je co nejvyšší utržená cena. Abyste jí však dosáhli, je třeba znát ty správné postupy, bez kterých se realizace podobného obchodu zpravidla neobejde. Krom optimálně stanovené částky, kterou budete požadovat, jde především o precizní prezentaci vašeho bytu či domu. Jak na to?

1. Sestavení bezchybného inzerátu

  • Připravte takový inzerát, který bude pravdivě popisovat to nejpodstatnější. Zejména dispozici a výměru vašeho bytu, jeho stáří, vybavení, stav celého domu a v neposlední řadě i občanskou vybavenost v nejbližším okolí, případně i možnosti parkování atd. Nikdy nezapomeňte na kvalitní fotografie, které dokážou doslova divy. Vyvarujte se pravopisných chyb, ale i příliš vzletných formulací. Obojí nemá v solidním inzerátu co dělat.

2. Volba nejlepšího portálu

  • Pro umístění vaší inzerce zvolte nějaký hojně frekventovaný realitní portál s dobrou pověstí. Zvýšíte tak vaše šance na rychlou realizaci celého obchodu.

3. Seriózně pojatá prohlídka

  • Pokud budete zájemcům předvádět vaši nemovitost osobně, snažte se působit solidním dojmem. Přiměřené oblečení i korektní a věcná komunikace by měly být samozřejmostí stejně jako to, že bude byt před každou prohlídkou perfektně uklizen. První dojem dělá hodně.

Víte, co nesmí chybět ve smlouvě?

Podobné extrémy jako třeba v Praze, kde ceny stále rostou nebývalým tempem, v Olomouci nejspíš nikdy nenastanou. Pokud však přece jenom hodláte vyčkat, zda i tady náhodou bydlení ještě trochu nepodraží, pak máte na chystání smlouvy samozřejmě čas. Je nicméně vždy lepší mít ji alespoň rámcově připravenu ještě dřív, než si s některým ze zájemců plácnete. Můžeme si proto nyní ve stručnosti ujasnit, co by v ní rozhodně nemělo chybět.

  1. Kompletní a aktuální informace o vás i o kupujícím.
  2. Konkrétní určení bytu, který je předmětem prodeje i uvedení přesné kupní ceny.
  3. Prohlášení o tom, že nemovitost nemá žádné právní vady.
  4. Způsob i termín úhrady.
  5. Stanovení řešení v případě nedodržení smlouvy a to včetně sankcí.
  6. Určení oficiálního termínu předání nemovitosti.

Chystáte se už k prodeji?

Ať už se k prodeji vašeho bytu odhodláte v nejbližších dnech nebo s celou věcí posečkáte, je nesporné, že částka, kterou utržíte, bude vzhledem k dlouholetému růstu cen všech olomouckých nemovitostí jistě poměrně zajímavá.

Snad přitom využijete i něco z toho, co jste si dnes přečetli. Nebo ne? A budete prodávat na vlastní pěst nebo raději přes realitku?

Napsat komentář