Konopný olej – výjimečný zdroj esenciálních mastných kyselin a antioxidantů, které dostáváte do těle prostřednictvím produktů péče o pokožku i jeho konzumací

Konopný olej získávaný ze semen konopí setého (lat. Cannabissativa) obsahuje významné množství esenciálních mastných kyselin, vitaminů, minerálů a proteinů.  Jeho pravidelnou konzumací zajistíme tělu dostatečný přísun zmíněných látek. Konopné produkty k péči o pokožku působí velice blahodárně, proto ho můžete najít v širokém spektru kosmetických produktů, včetně vlasové kosmetiky a péče o problematickou pleť. Zlepšuje také projevy některých kožních onemocnění, jako je akné, lupénka neboatopický ekzém.

Konopný olej je výjimečný pro svou kombinaci esenciálních mastných olejů, a tak nachází uplatnění nejen při výrobě kosmetiky k péči o pokožku, ale také při přípravě chutných pokrmů

Olej se lisuje z konopných semínek, která jsou dnes považována za super potravinu. Obsahují přibližně 31 % tuku, 25 % proteinů a 34 % sacharidů. Zbývajících 10 % tvoří vitamíny a minerály. Vylisovaný olej je mimořádným zdrojem omega-3 a omega-6 nenasycených mastných kyselin, které v něm jsou zastoupeny v ideálním poměru pro naše tělo 1:3.

Odborníci poukazují na důležitost konzumace těchto mastných kyselin v dostatečném množství, protože jsou nepostradatelné pro správnou funkci mnoha orgánů – především pak mozku a nervové soustavy. Omega-3 nenasycené mastné kyseliny mají také pozitivní vliv na hladinu cholesterolu.

Obsahuje řadu vitaminů – A, B1, B2, B6, C a E, minerálů – hořčík, vápník, železo, fosfor, zinek, a sloučeniny – chlorofyl a lecitin. Tento olej je ceněný především pro velké množství vitaminu E, který je významným antioxidantem – chrání buněčné membrány před poškozením volnými radikály.

Chlorofyl je jedna z nejblahodárnějších látek, obsažená v zelených listech. Toto zelené barvivo má až zázračné regenerační schopnosti pro lidský organismus, protože

 • působí protizánětlivě;
 • bojuje proti infekcím, čímž pomáhá hojit rány a popáleniny;
 • má antioxidační účinek;
 • zlepšuje kvalitu i množství červených krvinek.

Nepostradatelná přísada zdravé kuchyně

Kvalitní konopný olej se získává lisováním za studena, při němž jsou zachovány obsažené cenné látky. Nejlépe se hodí do studené kuchyně. Lze ho použít při dušení a vaření, ale není vhodný na smažení. Pro svou oříškovou chuť a příjemnou vůni se výborně hodí na dochucování salátů, do pomazánek, ale i do těstovin. Teplo, světlo a přístup vzduchu urychlují jeho degradaci, proto je obvykle dodáván v tmavých lahvích a je třeba ho uchovávat v ledničce.

Kosmetický zázrak vhodný pro všechny typy pokožky

Tento olej jako by byl přímo stvořený pro péči o pokožku. Jen aplikace samotného oleje je velice příjemná, protože se velmi rychle a dobře vstřebává, zvláčňuje a nezanechává mastný film. Lidé s normální pokožkou ocení jeho antioxidační účinky – pomalejší stárnutí pleti, komplexní výživu a zvýšení odolnosti pokožky.

Pro osoby s citlivou nebo jinak problematickou pletí je nepostradatelným přírodním prostředkem, který pomůže ozdravit pokožku. Má totiž skvělé regenerační, antibakteriální a protizánětlivé schopnosti. Proto se často používá k léčbě akné, dermatitidy, atopického ekzému, lupénky a oparů.

Navíc omezuje tvorbu lupů, regeneruje tedy nejen pokožku ale i vlasy, kterým dodává lesk, a proto bývá častou složkou některých šamponů.

Jeho hlavní výhodou je, že není nijak nebezpečný

Není třeba se obávat obsahu psychoaktivní složky tetrahydrokanabinol – THC, tato látka je v konopí setém zastoupena minimálně, proto je množství obsažené ve vylisovaném oleji opravdu stopové.

Dokonce je doporučován těhotným ženám, má totiž pozitivní vliv na vývoj mozku a očí plodu.

Konopný olej má pozitivní vliv na široké spektrum zdravotních potíží

Vnitřní užívání je výhodné na doplnění potřebného množství vitamínů, minerálů a esenciálních mastných kyselin.

Pravidelnou konzumací konopného oleje lze zlepšit:

 • kardiovaskulární potíže,
 • autoimunitní onemocnění,
 • poruchy zažívání,
 • sníženou imunitu,
 • krevní tlak,
 • záněty.

Vnější aplikace se hodí na:

 • kožní onemocnění,
 • rány a popáleniny.

Vyzkoušíte tento elixír do salátů nebo na obličej?

Nejlépe obojí! V dnešní době má téměř každý z nás deficit některých vitamínů a minerálů, takže s jeho konzumací nemůžete udělat chybu, efektivnější je samozřejmě pravidelné užívání. A především – zlatá kombinace omega-3 a omega-6 kyselin udrží Váš mozek v dobré kondici – stačí si dát každý den 3 – 4 čajové lžičky, což je doporučená denní dávka.

Zkusíte-li si olejem namazat citlivou pokožku na obličeji nebo třeba suchou kůži na nohou, uvidíte účinky dokonce okamžitě – kůže bude ihned vláčná a bude se rychleji regenerovat. A co si třeba dopřát blahodárnou koupel?  Stačí přidat pár kapek konopného oleje do vany a zajistíte tak bez práce pokožce potřebnou péči.

Napsat komentář