Ruční ohýbání je minulostí, přednost mají automatické stroje

V domácí výrobě nebo školních dílnách se pro ohýbání oceli využívají ruční nástroje, jako jsou svěrák, vložky a upínací pomůcky. Moderní doba si však žádá moderní technologie. Aby se práce co nejvíce urychlila a zjednodušila, využívají se v závodech speciální zařízení pro ohýbání oceli. Pojďme si je představit.

Zařízení pro ohýbání trubek a profilů

Pro ohýbání trubek a profilů slouží speciální nástroje zvané ohýbačky. Proces ohýbání materiálu je nezbytný pro strojírenskou výrobu. Zařízení, která k tomu slouží, mohou být dvojího typu. Jedná se o poloautomatické ohýbačky, jež jsou částečně obsluhovány ručně, a automatické ohýbačky. Oba dva typy se používají pro tvarování trubek. Umožňují jednoduše zhotovit ohyby na trubkách v přesně zadaném a opakovatelném úhlu, s minimální deformací průměru. Ohýbání za účelem zaoblení hran či zpevnění okrajů se nazývá lemování. Pro tento proces jsou určeny profesionální stroje na lemování. Samotné ohýbání je prováděno za studena.

Materiály vhodné k tváření

Aby se materiál dal zastudena ohnout a nelámal se, musí být zastudena ohybatelný. Trubky používané ve výrobě mohou být z různého kovu. Velice častým materiálem je ocel, často i nerezová.. Nerezová ocel pro ohýbání musí být žíhaná. Dalším hodně využívaným materiálem je měď. Měděné trubky vynikají především vynikající tepelnou a elektrickou vodivostí. Jde o mnohostranný moderní materiál, který se používá v mnoha oblastech..

Strojírenské nástroje a zařízení

Strojírenská zařízení zprostředkovává firma Eckold, která se zaměřuje na prodej průmyslových strojů a součástek. Kromě ohýbaček trubek a strojů na lemování nabízí také například solenoidové ventily či plynové vzpěry. Společnost Eckold je ověřeným dodavatelem těchto přístrojů už téměř čtvrtstoletí.

 

Napsat komentář