Tvorba webových stránek od základu. Jak postupovat a na co si dát pozor?

Internet je nepochybně jedním z největších vynálezů nového tisíciletí. Tvorba webových stránek má význam hlavně kvůli oblíbenosti této technologii a stále se zvyšujícímu počtu uživatelů. Za rok 2019 totiž celosvětovou informační síť používalo přes 4 miliardy lidí a to už je opravdu zásadní množství uživatelů.

Díky jeho možnostem jsme schopni si během několika okamžiků vyhledat jakoukoliv informaci potřebujeme. Trávit čas na internetu je stále běžnější součástí lidského života. Do budoucna můžeme očekávat stále větší oblibu v jeho používání a přesun obchodních i osobních aktivit online.

Jen za minulý rok bylo v Čechách přes 9 milionů aktivních uživatelů. To vychází na 88% celé naší populace. Webové stránky slouží primárně k předávání informací a pokud máte něco zajímavého, o čem chcete dát vědět ostatním lidem, je internet tím správným místem.

Jak fungují internetové stránky?

Abychom mohli umístit naše informace a multimediální obsah na síť budeme potřebovat několik základních věcí. Smyslem teď není jít do extrémní technické hloubky a snažit se popsat veškeré aspekty webu, ale spíše nastínit základní principy, od kterých se můžeme následně odrazit při tvorbě stránky. Je to jakýsi základ pro další práci s touto úžasnou technologií.

Základním předpokladem pro fungování internetové stránky je připojení k síti. Odpověď zdánlivě banální, nicméně praktická. Připojení k síti nám totiž umožňuje příjem a odesílání dat. V digitálním světě totiž neexistuje nic, než jednoduchý přenos signálu od odesílatele k příjemci. Velmi dobrým příkladem je třeba klasická pošta. Když jsme dříve chtěli odeslat zprávu vzali jsme tužku a papír, napsali jsme své poselství, vložili do obálky a pak odnesli na poštu, které náš dopis odeslala k příjemci.

S digitálním přenosem je to podobně, akorát vše funguje nepoměrně rychleji. 

Jak je to možné? Moderní elektronická zařízení jsou totiž schopné přijímat a odesílat digitální signál. 

Co všechno můžeme převést do digitální podoby?

  • Jakýkoliv text znaky nebo kód
  • Soubory a ostatní data
  • Audio signál
  • Fotografie
  • Video

Funguje to tak, že se veškeré zprávy převádí do speciálního kódu. Ten je složený z jednoduché zprávy složené z čísel 1 a 0. Internet, telefony i televize totiž fungují na stejném principu odesílání a přijímání signálu pomocí tohoto kódu složeného z jedniček a nul. Každá barva, písmeno i vlastnost může být převedena do kódu jedniček a nul, které je možné obrovskou rychlostí odeslat a přenést na obrovské vzdálenosti. Tímto způsobem se přenášejí samozřejmě i internetové stránky.

Jak se dostane vaše stránka do počítače nebo telefonu uživatele?

Nejdříve je potřeba vytvořit vlastní webovou prezentaci. Jakmile je návrh včetně všech náležitostí hotový musíme udělat dvě věci. Zařídit si internetovou adresu neboli doménu. Druhá důležitá věc je úložiště nebo také hosting, ze kterého se stránka bude načítat. Kombinace adresy a úložiště totiž dává jasné instrukce počítači nebo jinému zařízení, ve kterém je umístěn prohlížeč, kam má pro data naší stránky jít a co konkrétně má zobrazit v uživatelském okně, tedy finální podobu naší stránky.

Webová stránka není jen digitální leták.

Naše prezentace je jako obchodní zástupce, který se snaží nasbírat co nejvíce nových kontaktů a vyprávět o vaší službě. Velká výhoda oproti živému kolegovi je jeho neúnavná dostupnost 24h denně. Pokud je dobře nastavený a optimalizovaný, umí obsloužit daleko větší množství lidí. Ale veškerou práci za vás samozřejmě neudělá a tak je k němu potřeba přistupovat.

Je to jen jeden z nástrojů, který má své místo v moderní propagaci. Jeho propagační schopnosti jsou závislé na Vaší schopnosti se o něj starat. Pokud jej budete zanedbávat, mnoho užitku Vám nepřinese. Pokud bude vybaven informacemi a zajistíte mu bohatou návštěvnost, zaručeně Vám to vrátí. 

 

Napsat komentář