Věkem podmíněná makulární degenerace – zákeřná nemoc, která starším lidem bere zrak

Se stoupajícím věkem se člověku přirozeně zhoršuje zrak. Příčinou mohou být různá degenerativní onemocnění. Jednou z těch velmi závažných je VPMD – věkem podmíněná makulární degenerace, která může vést až k úplné slepotě. Včasné odhalení této nemoci je pro zachování zraku velmi důležité.

Starší lidé by se měli mít na pozoru

Věkem podmíněná makulární degenerace se vyskytuje především u osob starších 50 let a častěji postihuje ženy. U lidí starších 65 let je dokonce nejčastější příčinou praktické slepoty ve vyspělých zemích. Při VPMD onemocní sítnice, kde jsou poškozeny makuly (žluté skvrny) – místa nejostřejšího vidění. V těchto místech pak dochází k poškození vidění, které se projeví v centru vidění jeho deformací a zašednutím obrazu, nakonec až černou skvrnou uprostřed vidění. Problémy se většinou objeví nejdříve jednostranně, tedy na jednom oku, později se nemoc rozšíří i na druhé oko.

Suchá forma VPMD

Existují dvě formy VPMD. První z nich je suchá makulární degenerace, kdy jsou hlavními příznaky rozmazané vidění, pokles kontrastu a neschopnost zaostřit. Například při pohledu na obličej postižený člověk nevidí jeho střed. Suchá forma se rozvíjí pomalu, v řádu let. Často je dlouhou dobu téměř nepozorovatelná, což vede k jejímu odhalení až v době, kdy jsou na sítnici závažné trvalé změny. Tato forma VPMD je zatím neléčitelná, dá se jen zpomalit její průběh dostatečným přísunem luteinu, zeaxantinu a omega 3-mastných kyselin.

Vlhká forma VPMD

Druhou formou je vlhká makulární degenerace. Je méně častá, ale o to nebezpečnější. Během krátké doby, v řádu měsíců, se u postiženého člověka rapidně zhorší zrak a při neléčení dojde k praktické slepotě. Příčinou je prosakování tekutiny z nově vzniklých cév, které jsou křehké a praskají. Dochází tak k otoku sítnice. Příznakem je deformované, zvlněné vidění. Pacient má problém rozeznávat barvy a tvary, ztrácí orientaci, dochází u něj k výpadku centrální části zorného pole. Vlhká forma se dá léčit. Jako neefektivnější terapie se ukázala aplikace speciálních látek do oka, tzv. anti-VEG. V některých případech se zvažuje i laserové ošetření sítnice nebo operace sítnice. Léčba se však musí zahájit co nejdříve po vypuknutí nemoci.

Další faktory zhoršující potíže

U pacientů s VPMD často přispívá k horšímu zraku i některý z dalších faktorů, například šedý zákal, pokleslá oční víčka a podobně. To se dá korigovat operací čoček, případně operací víček. Každý takový zákrok pomůže alespoň trochu zlepšit postižený zrak. Samozřejmě je ale potřeba nejdříve podrobně vyšetřit, jakou měrou se na špatném vidění podepisuje VPMD a jakou další faktory, které se dají ovlivnit.

Starší lidé by určitě neměli zanedbávat preventivní prohlídky u očního lékaře. Včasná diagnostika makulární degenerace totiž může zachránit zrak.

Tip: Nosíte brýle na dálku nebo na blízko a štve vás to? Vyzkoušejte efektivní řešení – trifokální čočky. Jednoduchá operace vás zbaví brýlí a budete opět vidět jako zamlada.

Napsat komentář