Přijde vám, že se účty za elektřinu každý rok zvyšují? Možná je tomu skutečně tak. Pokud ale přijmete pár základních opatření, jistě se i vám podaří trochu ušetřit. Některá jsou úplně jednoduchá, jiná vás budou stát počáteční investici. Pojďme se na ně podívat.
Obnovitelných zdrojů energie není tolik, aby pokryly naši spotřebu. Spousta elektřiny je stále vyráběná v jaderných a tepelných elektrárnách, které mají jistý negativní dopad na naše životní prostředí. I to je tedy motivace, proč sbírat rady ohledně úspory energií a snažit se podle nich řídit.
Nebojte se trochu investovat
Výměna kotle, pořízení solárních panelů nebo tepelná čerpadla. To jsou velmi často doporučované tipy, jak ušetřit za energie. Lidé se jich obvykle děsí, protože za nimi vidí jen nutnost vydat peníze. Ano, tak tomu skutečně je, nicméně utracená částka se vám během pár let určitě vrátí a pak už budete jenom šetřit.
Například taková větrná elektrárna dokáže svou cenu zaplatit do pouhých tří let. Tedy aspoň v případě, že žijete v místě, kde dostatečně fouká, a nepostavíte ji do závětří. Hodně tedy záleží na vašich konkrétních podmínkách. Proto se nebojte obrátit se na odborníky a požádat o radu. Oni váš případ propočítají a sdělí vám potřebné údaje.
A jestli nechcete za nikým chodit, využijte bezplatný web E.ON Rádce. Společnost E.ON připravila pěkný ucelený web, kde najdete skutečně spoustu informací o tom, komu se vyplatí tepelné čerpadlo, jestli by pro vás bylo dobré koupit si solární panely apod.
Zkuste staré dobré triky
Jak ušetřit za elektřinu? Nejlépe tím, že jí spotřebujete méně. Zhasínejte světlo, když odcházíte z místnosti, vytahujte nabíječky ze zásuvky, pokud je nepoužíváte. Kupte úsporné LED žárovky. Pořiďte si novou lednici, pračku či mrazák s nižší spotřebou. Ano, opět se dostáváme k těm počátečním investicím. Ono to bez nich totiž nejde. Technologie spějí kupředu a ty dnešní dokážou s energií pracovat úsporněji. Využijte toho!