Jak vybrat ten správný multimetr?

Multimetr je název pro přístroj, který měří elektrické veličiny. Co všechno dokáže měřit, záleží na konkrétním typu. Tradičně ale zvládá měření proudu, odporu, napětí, někdy třeba i kapacity, frekvence, stupňů Celsia. Mezi jednotlivými veličinami se na přístroji přepíná. Speciální multimetry dokážou měřit dokonce otáčky, hladinu zvuku nebo osvětlení. Vše záleží na tom, jakými senzory jsou vybaveny.

Multimetry mají své místo v laboratořích, dílnách, autoservisech i u domácích kutilů, kteří sem tam potřebují něco opravit. Ceny jsou různé. Ty nejobyčejnější pořídíte za pár stovek, pokročilejší modely stojí tisíce.

Přenosný multimetr je využívaný nejčastěji

Multimeter je obvykle krabička, buď větší, nebo menší. Nejčastěji se setkáte s ručními multimetry, které jsou o něco větší než kalkulačka, fungují na baterii a díky tomu se dají snadno přenášet. Patří mezi standardní vybavení každého amatérského elektronika, ale rovněž elektrikářů, elektrotechniků, pracovníků autoservisů či školních dílen a laboratoří.

Stolní multimetry uvidíte spíše ve větších laboratořích nebo servisních dílnách. Jedná se o větší krabičky s velkým displejem, které obvykle mají své místo na desce pracovního stolu. Umí toho více, bývají přesnější, mohou nabídnout rozšiřitelné sloty, port pro USB flash disk, díky kterému můžete data zaznamenat a přenést do počítače.

My se však vraťme k přenosným multimetrům.

Podle čeho si multimetr vybrat?

Zaměřte se výhradně na digitální multimetry. Analogové se již téměř nepoužívají, špatně se z nich odečítaly naměřené hodnoty, navíc nebyly tolik odolné vůči nárazům. Přesto existují specifické situace, kdy můžete požadovat multimetr analogový. Seženete ho například v e-shopu Tme.eu.

Podle čeho si dál multimetr vybrat? V prvé řadě musíte vědět, co s ním hodláte měřit:

  • CAT I – obvody v automobilech, obvody ne přímo připojené do elektrické sítě
  • CAT II – obvody v síti nízkého napětí
  • CAT III – elektrické instalace v budovách a rozvaděčích
  • CAT IV – měření na svorkách hlavního domovního vedení, v připojovacích skříních

Dále určitě sledujte, zda analogový, případně digitální multimetr měří metodou True RMS (skutečné efektivní hodnoty střídavého napětí), a jakou má přesnost. Na přesnost se podívejte přímo do datového listu výrobce, nestačí, že na produktové fotografii vidíte za desetinnou čárkou několik číslic.

Pokud chcete naměřené hodnoty i zaznamenávat a vyhodnocovat, určitě se vám vyplatí investovat do multimetru, který disponuje nějakým komunikačním rozhraním. Může to být USB i profesionální IEEE-488 (GPIB) či RS-232.

Svou roli hraje i dobře čitelný, ideálně podsvícený, displej.

Dobrý multimetr vám vydrží roky

Vybírejte pečlivě, protože pokud koupíte kvalitní multimetr, následujících několik let nový nebudete potřebovat. Při koupi druhého či třetího multimetru už je člověk zkušenější, vybrat dokonalý napoprvé je umění.

Napsat komentář