Jste OSVČ a nechtějí vám půjčit: Co můžete dělat?

Být OSVČ je mnohdy těžké. Přijdou vyšší výdaje, ale nikdo vám nepůjčí. Proto jsme se v tomto článku podívali na to, co v této situaci můžete dělat.

Letošní rok ukázal, jak křehká je hranice mezi prosperitou a chudobou. Řada drobných živnostníků musela přerušit své podnikání a dostala se tak do dluhové pasti. Dříve by to nejspíše vyřešili půjčkou bez doložení příjmů, dnes ale nic takového není možné. Co když se do podobné situace dostanete i vy a nikdo vám nebude chtít půjčit?

Kdo vám půjčí?

Možná vás napadne jít za lichvářem nebo známým. Ani jedna z možností ale není optimální. Jedno moudré pravidlo totiž praví, že nejlepší způsob, jak přijít o kamaráda, je půjčit mu peníze. Co se týče lichvářů, o těch se snad nemusíme ani bavit. Stále ale existuje relativně bezpečná a spolehlivá možnost – nebankovní úvěr pro živnostníky.

Zajeté nebankovní instituce mají s těmi bankovními ledacos společného. Zejména stálou klientelu a dobré zázemí. Výrazně se ale liší ve svém přístupu. Nebankovní instituce totiž přijímají i klienty, které banky odmítají. A i když mají některé instituce přísnější podmínky než některé banky, stále se jedná o zajímavou alternativu.

Kdy si můžete půjčit?

Co se úrokových sazeb týče, pak je nebankovní úvěr pro živnostníky srovnatelný, a často i levnější než u většiny bankovních institucí. Důležité ale je, abyste byli schopní splácet. Rozhodně si neberte půjčku, pokud víte, že částku nevrátíte. V případě chybějících peněz na zaplacení nájmu nebo dodávky, vyšších výdajů či chybějícímu kapitálu na nákup zboží, které přinese zisk, neváhejte a půjčte si.

Ještě jednou ale apelujeme, nepůjčujte si, jestliže víte, že nebudete schopní splácet. Přiděláte si tak problémy nejen sobě, ale i nebankovní instituci. Zbytečně se zamotáte do dluhové pasti, ze které mnohdy není úniku. A to je velice špatné řešení situace, s níž byste si bez peněz poradili kreativněji a zajímavěji.

Napsat komentář