Lymfatický systém je nedílnou součástí imunitního systému a také informačního systému člověka. Je to vlastně jediný systém, jenž uchovává a transportuje z těla ven škodliviny, které jednak vznikají při funkci organismu, jednak do něj vnikají z vnějšího prostředí vzduchem a potravinami. Protože je tento systém hlavním faktorem obranyschopnosti organismu, má rozhodující podíl na všech nemocech dnešní doby. Pokud jste z Ostravy, ruční lymfatické masáže nabízí i paní Mgr. Marková, která má salón v centru Ostravy. V její nabídce mimo jiné naleznete i klasické a relaxační masáže Ostrava. Ale pokračujme dále.
Hlavní funkcí lymfatického systému je vstřebávání přebytečné tekutiny a její návrat do krevního řečiště, vázání tuků a účast na fungování imunitního systému. Uzliny zachycují nečistoty proudící lymfou a vylučují je z organismu. Lymfa tedy odvádí z těla všechny toxické látky, které naše tělo přijímá. Mimo to ničí choroboplodné zárodky, aby člověk zůstával pokud možno zdravý, a v mízních uzlinách se také vytvářejí bílé krvinky, takzvané lymfocyty. Lymfa „bílá krev“ je tak v organizmu současně „popelářem“ i „zdravotní policii“.
Jak se projevují poruchy lymfatického systému?
Nadměrné zatížení lymfatického systému toxiny, stresem, příp. poškození lymfatických cév úrazem, operací, infekcí apod., se většinou nejprve projevuje “obyčejnou” únavou nohou, později celého těla, psychickým podrážděním, otékáním nohou především v oblasti kotníků, hlavně večer a po velké námaze, později otoky v břiše nebo v obličeji, často přisuzovaným otylosti, lymfedémy, otoky očních víček, mízních uzlin, dechovými potížemi bez zřejmé vnější příčiny, sklonem k infekčním nemocem z oslabení imunitního systému a v neposlední řadě vznikem nádorových onemocnění.
Lymfatická masáž (Lymfodrenáž)
Tato speciální masáž má za úkol obnovit a zvýšit oběh lymfy. Lymfatický systém totiž nemá svoji pumpu. Jestliže nepracuje nebo je jeho činnost zpomalena, zůstávají zbytky látkové přeměny v tkáních. Tukové buňky zvětšují svůj objem, vytvářejí se tukové polštářky, pomerančová kůže a otoky. Pomocí cíleného masážního tlaku a směru je možné lymfu aktivovat a dosáhnout odplavení škodlivin z těla ven. Lymfatická masáž je jemně a přesně určená ruční technika, která odblokuje hlavní uzliny a odvede drenážovanou tekutinu vylučovacím systémem z těla ven. Tato metoda je přirozená a lékařsky zdůvodněná. Je nejen účelná, ale navíc velice příjemná a relaxační.
Kdo lymfatickou masáž potřebuje?
Podle odborníků je lymfatická masáž vhodná jako preventivní opatření pro lidi vystavené dlouhému stání a sezení. Pomáhá také rychlejší regeneraci po fyzické zátěži, turistice, sportu. Užívá se jednak při léčbě otoků, ale také ke zlepšení stavu pokožky, ke zrychlení metabolických procesů, slouží k detoxikaci těla, ordinuje se i při rekonvalescenci po liposukcích, k prevenci vzniku křečových žil či celulitidy.
Aby se dosáhlo nejlepších výsledků a efekt byl vidět, doporučuje se docházet na lymfatickou masáž (lymfodrenáž) alespoň dvakrát v týdnu, minimálně však jednou týdně. Doporučený počet je deset masáží. Poté by měla následovat jednou měsíčně udržovací kúra.
Nejžádanější jsou lymfatické masáže dolních končetin a hýždí. Kromě příznaků celulitidy umí odstranit otoky, pocit těžkých nohou, ulevit od svalové bolesti atd. Je však dobré masáž spojit s pravidelným pohybem např. jízdou na kole, plaváním či s delšími procházkami. Oblíbené jsou i lymfatické masáže k odstranění otoků v obličejové části, otoků očních víček, k redukci “váčků” pod očima a “druhé brady”. Využít je lze i při léčbě akné či v boji proti vráskám. Při potížích s častými migrénami a bolestmi hlavy, otoky rukou a prstů, bolestmi svalů je možno využít lymfatickou masáž také. Lymfatická masáž není vhodná pro osoby s implantáty, těžší srdeční vadou, velmi vysokým krevním tlakem a nedoporučuje se ani v těhotenství. Po prvních ošetřeních je cítit výrazné uvolnění, dostavit se může i zvýšené vyměšování sliznic (nosní dutiny, střeva aj.), někdy se dostaví větší žízeň, zdravý pocit hladu a častější zívání.
Odvodňovací lymfo masáže
Odvodňovací lymfo masáže – redukce objemu pasu a břicha
Lymfatický systém
Lymfatický systém tvoří cévy, které se nepřímo účastní krevního oběhu. Z krevního oběhu z tenkostěnných krevních kapilár, které tvoří přechod mezi tepnami a žilami, prosahují do tkání některé bílkoviny. Zabránit hromadění těchto bílkovin v tkáních má za úkol mízní (lymfatický) systém, který tyto bílkoviny, látky jímž se také říká lymfa nebo míza, sbírá a odvádí zpět do žil.
Proč lymfomasáže?
Lymfatická masáž, často také nazývaná lymfomasáž, lymfatická drenáž nebo manuální lymfodrenáž, je masáž založená na rytmickém hnětení svalů a podkoží. Její pomocí se má zajistit správné proudění lymfy (mízy) v těle. Oproti klasické masáži jsou zde hmaty prováděny menším tlakem a mají i menší frekvenci. Lymfatická masáž je populární kosmetickou metodou, která umožňuje odstraňování celulitidy a podporuje detoxikaci organismu. Jde však o uznávanou léčebnou metodou s širšími možnostmi využití, např. při léčení chronických otoků. Lze ji provádět jak manuální technikou, tak pomocí řady speciálních přístrojů (přístrojová lymfodrenáž).
Přístrojová lymfodrenáž je založena na přerušované kompresi končetiny a vytváření tlakové vlny, která podpoří jak lymfatický tak i žilní systém.
Lymfatická masáž (manuální lymfodrenáž) má díky zlepšení proudění mízy přispět k odvádění nečistot z krve. Pomocí této jemné techniky lze zbavit tělo otoků a vyřešit tak zdravotní problémy, kterým by klasická sportovně-rekondiční masáž spíše uškodila.
Zdroj: Wikipedie
Při jakých potížích lymfodrenáž nebo lymfomasáž?
- Otoky lymfatického původu
- Po operaci po odstranění stehů (po operaci varixů, odstranění prsu)
- Po liposukci
- Jako preventivní terapie u lidí vystavených dlouhému stání
- Při vrozených postiženích mízního systému
- Při revmatických otocích
- Při otocích po zánětu žil, chronické žilní nedostatečnosti
- Hubnutí
- Celulitida
- Pro posilnění celkové imunity a zlepšení hojení ran
- Jako podpora detoxikace organismu
- Pro relaxaci
- U žen nad 35 let jako prevence otoků
- Zaměření lymfomasáže na:
- Obličej a vlasovou část hlavy
- Krk
- Hruď
- Horní končetiny a prsty
- Břicho
- Záda
- Hýždě
- Dolní končetiny a prsty
Ze všech stran se na nás valí reklamní slogany, které nás zahlcují pilulkami a přístroji na detoxikaci organismu. Nejpřirozenější cestou k vyčištění organismu, zrychlení metabolizmu a zvýšení imunity těla stále zůstává správné prodýchání a uvolnění lymfatických cest. Ozvěte se! Rádi Vám poradíme jak na to ve studiu Dokonalé tělo. Ve Studiu Dokonalé tělo (Rychnovská 651, Praha 9 – Letňany) poskytujeme lymfatickou masáž i přístrojovou Lymfodrenáž a poradenství v oblasti lymfoterapie. Prohlédněte siceník masáží … Více informací na telefonním čísle 776 373 069. A pokud jste z Ostravy, využijte masáže Ostrava centrum u paní Mgr. Markové.
Odvodňovací lymfo masáže a dýchání jako prostředek k redukci objemu pasu, boků a nohou. Technika, kterou zvládnete i Vy sami doma.
Lymfatické masáže, lymfodrenáže
Lymfatická masáž – manuální lymfodrenáž
Mízní systém je důležitou součástí imunitního systému. Buňky našeho lymfatického systému hrají neocenitelnou roli např. při tvorbě protilátek, zneškodňování bakterií, virů a škodlivých látek, které se dostávají do těla.
Lymfatické masáže (lymfodrenáže) aktivují průchod lymfy mízovody a uvolňují lymfatické cévy. Ty tvoří významnou součást imunitního systému. Odpovídají za sběr a odplavování odpadních toxických látek z tělesných tkání. Za normálních okolností protéká lymfatickým systémem denně zhruba 4 litry tekutin. Obsahují vodu, bílkoviny, tuky, soli, odumřelé buňky, baktérie, látky vzniklé jako odpad metabolických procesů. Lymfatické drenáže využívají anatomických a fyziologických poznatků o průběhu cév, umístění uzlin, spojkách a o rychlosti nasávání tekutin lymfatickou cévou. Stimulují činnost mízovodů, obnovují průchodnost lymfy v kritických místech, zrychlují odvádění škodlivin z organismu.
„Otoky a bolesti lymfatických uzlin, únava a vyčerpanost jsou projevy zvětšeného zatížení mízního systému a jako varovné signály si nutně zasluhují naši pozornost.
Tyto příznaky mohou být důsledkem nevhodné skladby potravy, onemocnění, ale i stresové zátěže nebo zvýšené fyzické námahy.“
Účinky lymfatické masáže:
- odstraňuje celulitidu
- napomáhá proti migrénám
- uvolňuje tkáňové napětí a zbavuje bolesti při otoku např. dolních končetin
- zlepšuje imunitu
- detoxikace organismu
- odstraňuje pocit těžkých nohou
- snižení váhy (hmotnosti)
- posiluje imunitu
- odstraňuje únavu a letargie
- působí proti otékání kotníků po nadměrné zátěži dolních končetin otoky břicha
- vyhlazuje pokožku břicha, stehen a boků
- snižuje výskyt migrény a bolestí hlavy
- odstraňuje dechové potíže bez zřejmé vnější příčiny
- odstraňuje bolesti páteře a svalů, bolesti těla po sportovních výkonech
- odstraňuje napětí a křeče dolních končetin, křečové žíly a žilní nedostatečnost
- odstraňuje otoky obličeje, očních víček, příznivě účinkuje proti akné, mizí suchá pleť, vyhlazuje rozšířené žilky
- omezuje sklon k infekčním nemocem z oslabení imunitního systému
Jak často má být lymfodrenáž prováděna?
- proti celulitidě, pocitu těžkých nohou a křečovým žilám – 3x měsíčně
- proti migrénám – 3x měsíčně
- odstranění, léčba celulitidy, otoků – minimálně 13 ošetření v intervalu 2 – 3 drenáží týdně, poté pokračovat 3x měsíčně
Pro koho jsou lymfodrenáž a lymfatické masáže vhodné:
- jako preventivní terapie u lidí vystavených dlouhému stání (u zaměstnanců v obchodě, v dopravě apod.)
- pro lidi pracující dlouho u počítače
- při bolestech zad
- při napětí v prsou
- vaše tělo si už na poslední sportovní výkon ani nepamatuje
- někdejší hebká pleť na stehnech se začíná srážet do třaslavých hrudek
- chcete nastartovat hubnutí a detoxikaci svého těla
Masáže a jejich význam na lidský organismus
Dříve byla masáž určena pouze sportovcům a několika málo lidem v jejich blízkosti. Dnes je již velmi dostupnou záležitostí.
Masáž je určena nejen pro běžnou populaci, ale je i výborným doplňkem pro sportovce. Masáž lze doporučit každému bez rozdílu věku. Vhodná je zejména u lidí s tzv. civilizačními chorobami, jako je přetíženost jednostranným postojem či posedem u PC, u lidí s nedostatkem aktivního pohybu, ale i sportovcům, kteří vědí jak pečovat o své tělo.
Masáž napomáhá:
- k rychlému odstranění únavy, osvěžení, uklidnění těla i mysli
- ke zpomalování vzniku příznaků stárnutí kůže
- ke zkvalitňování regenerace sil po práci, sportovním výkonu či jiné zátěži
- ke zlepšení krevní a látkové výměny
První česká publikace o masáži vyšla na začátku dvacátého století, teprve v r. 1934 byla zákonem povolena masérská živnost a až v druhé polovině dvacátého století se stala masáž součástí osnov budoucích tělovýchovných pedagogů na FTVS. Po r. 1989 vznikají v České republice masérské školy.
Masáž v České republice tedy není žádnou novinkou, ale stále ani ničím samozřejmým, čímž by být určitě měla.
Nebojte se začít!
Masáž není nic nepříjemného. Určitě se Vám bude líbit a rádi si ji zopakujete.
Další zajímavé články: