Českým Rájem pěšky a třeba i na kole

Dnešní výlet, ač turistický, vede často po značených cyklotrasách. Ale nebojte se, až na malé vyjímky, vede trasa mimo silnice.

Kraj: Liberecký
Náročnost: vyšší
Typ výletu: celodenní
Délka: 20km
Možnosti občerstvení: Příšovice, Kacanovy, Hrubá skála, Valdštejn
Zajímavosti: kostel ve Všeni, Vústra, zřícenina hradu Kozlov, vyhlídka K. V. Raise, skalní města, Adamovo lože, Hrubá skála, kořenová čistička odpadních vod u Valdštejna, arboretum u Valdštejna, Valdštejn, Hlavatice, meandry Jizery

Trasa: Příšovice – Mokrý – Všeň – Kacanovy – Hrubá skála – Valdštejn – vyhlídka Hlavatice – Mašov – Přepeře – Mokrý – Příšovice

Start trasy je je v Příšovicích, kam můžeme dojet vlakem i autem a pohodlně zaparkovat. Vydáme se po žluté turistické značce, přes rybník Velký Písečák, kde je příjemné koupání i posezení u pivka. Po žluté stále pokračujeme přes vesničku Mokrý až do Všeně. Dominantou Všeně je místní kostel, který byl vyhlášen kulturní památkou. Zde také opuštíme asfaltovku a po žl. turistickém značení procházíme krásným bukovým lesem okolo chráněné přírodní památky Vústra, což je malá slatinná loučka s cenným společenstvem mokřadních organismů.

Přes zříceninu Kozlova a vyhlídku K. V. Raise přicházíme do Kacanov. Zde máme možnost se občerstvit a osvěžit se v místním čisťoučkém koupališti. Z Kacanov vyrážíme po cyklotrase č. 4012. Je to lesní zpevněná cesta, vedoucí zajímavým skalnatým údolím. Po této trase dorazíme až na Hrubou skálu, kterou snad ani není nutno detailně představovat.

Na Hrubé skále odbočíme na červenou turistickou značku, vedoucí přes Valdštejnské arboretum až na Valdštejn. Po prohlídce hradu a posezení v místní občerstvovně pokračujeme po červené do Mašova. Cestou míjíme skalní útvar Hlavatice, na kterou můžeme vystoupat a pokochat se vyhlídkou na Turnov a Ještědsko – Kozákovský hřbet.

Abychom se z Mašova dostali zpět do Příšovic pohodlnou cestou, napojíme se opět na cyklotrasu č. 4012. Vede kousek po asfaltce, ale cca po 200 metrech odbočíme prudce doprava a jdeme podél Jizery, přes Přepeře až optě do Mokrého a odtud již po známé cestě do Příšovic.

Podle mapy je možné celou trasu upravit i pro kolo.

Další zajímavé články:

Ostrovské skály – relaxace i sport

Podhájska – ráj relaxace na dosah

Napsat komentář