Proč je důležitá relaxace?

Léčivé schopnosti relaxace

Relaxace má blahodárný vliv na Vaše tělo i psychiku. Zmírňuje deprese a stres a navrací nám ztracenou svěžest, snižuje krevní tlak. Zároveň nastoluje psychickou i fyzickou rovnováhu. Zmírněním vnitřního napětí dochází ke zlepšení osobního a pracovního života. Lidé, kteří pravidelně aplikují relaxační techniky, poznamenávají, že se zkracuje jejich obvyklá potřeba spánku a během noci jim pak stačí spát o několik hodin méně. Snížením vnitřního napětí ovlivňujeme také svalový tonus, takže pravidelná aplikace relaxace může znamenat vysvobození pro ty, které trápí bolesti zad a krční páteře. Důležitá je i coby prevence civilizačních chorob. Myslím, že jsem zmínil několik velmi pádných argumentů, proč ji alespoň zkusit, nemyslíte?

Ukázka jednoduché relaxace

Protistresová relaxace

Lehněte si na záda, nebo se pohodlně posaďte s uvolněným oděvem. Optimální je klidná a málo osvětlená místnost.

  1. Zavřete oči a vdechujte pomalu a zhluboka. Nadechněte se a asi na 10 sekund zadržte dech. Vydechujte pomalu, vnímejte své tělo a uvolnění a v duchu si opakujte: „Vdechuji

a vydechuji jako příliv a odliv.“ Opakujte tento postup 6 a poté si 20 sekund odpočiňte.

  1. Vědomým úsilím svírejte jednotlivé svalové skupiny svého těla. Zkuste postupně od konečků prstů na nohou zatnout celé tělo. Nejprve tedy konečky prstů na nohou, poté lýtkové svaly, stehna atd., až skončíte u mimických svalů na tváři. Svaly zatínejte vždy s nádechem a 10 sekund vydržte v zatnutí. Celý postup opakujte 3x.
  2. Pokuste si představit co nejkonkrétnější pocit uvolnění, který Vám proniká od konečků prstů na nohou přes lýtka, stehna a trup až do hlavy. Opakovaně si říkejte: „Uklidňuji se, cítím pohodu, nedělám si žádné starosti.“
  3. Představte si, že pocit uvolnění proniká do všech částí těla. Představte si, jak Vás opouští napětí. Cítíte, že máte uvolněnou šíji a ramena, mimické svaly. Zkuste ležet maximálně uvolněně, ležte jako hadrová panenka a v pocitu uvolnění zůstaňte alespoň půl minuty.
  4. Počítejte do deseti a říkejte si, že s každým dalším jmenovaným číslem se Vaše svaly víc a víc uvolňují. Teď je na Vás, jak budete stav uvolnění prožívat.
  5. Přichází probuzení. V duchu počítejte do 20 a stále si opakujte: „Až napočítám 20, otevřou se mi oči a budu se cítit svěží.“ Všechny končetiny budou příjemně uvolněné, bez napětí.

Toto cvičení aplikujte 2x nebo 3x týdně. Nejprve Vám relaxace zabere asi 20 minut. Po dobrém zvládnutí může být čas kratší. Zkuste vytrvat a nevzdávat se, je to jako s každou novou činností, chvíli potrvá, než vše bez problému zvládnete a dostaví se opravdové výsledky. Za vytrvalost budete brzy odměněni pohodou, klidem a tedy i celkově lepším a kvalitnějším životem, proto byste měli relaxaci určitě zkusit.

O relaxaci v solné jeskyni se dočtete zde.

Čtěte také naše další online média:

Ipublic.cz

Zpravyhned.cz

My-family.cz

Pcnoviny.cz

Blogclanky.cz

Napsat komentář