Na co si dát pozor při instalaci hromosvodu?

Jelikož se na našem území objevují bouřky zcela běžně, měli bychom myslet na možné následky v případě, kdyby náš dům zasáhl blesk. Jelikož nese výboj až 25 000 A, nemá před ním náš majetek šanci. V případě úderu bleskem dojde ke spálení a devastačnímu zničení veškerého vybavení.

Princip hromosvodu

Z praxe víme, že blesk zpravidla zasahuje vyvýšená místa. Je-li vás dům umístěn v kopcovitém terénu, měla by být instalace hromosvodů jeho přirozenou součástí. Slouží jako pomyslné bezpečnostní zařízení, které ochraňuje váš dům za pomoci elektricky vodivého materiálu. Dojde-li k úderu blesku, je bezpečně hromosvodem sveden a spolehlivě uzemněn. Pokud vás neláká představa, že budete mít na domě instalován hromosvod, jenž bude vidět na kilometry daleko, nemusíte zoufat. V této oblasti byl zaznamenán výrazný pokrok. Hromosvod může být ukryt ve zdivu a nikterak nebude narušovat vzhled budovy.

Montáž nechte na odbornících

Instalace hromosvodů v Ostravě vám doporučí nejvhodnější model, který bude odpovídat umístění, tvaru a výšce vašeho domu. Hromosvod je totiž důmyslná soustava, jež se skládá ze 3 částí. První část zvaná střešní nebo jímací slouží k zachycení blesku. Zpravidla se vyrábí z mědi, nerezu nebo slitiny hliníku-duralu. Všechny varianty jsou bezúdržbové, vysoce vodivé a s dlouhou životností. Prostřední část se nazývá svodová. Je vyrobena ze stejných materiálů jako část střešní. V této fázi záleží na nás, zda ji povedeme po fasádě, nebo skrze zdivo. Na řadu přichází to nejdůležitější, jímž je uzemňovací soustava. Sestává ze zemní tyče o délce 1-2 m, FeZn drátu o průměru 10 mm a FeZn pásku o rozměru 30×4 mm. Pro její správnou funkci velmi záleží na profesionální montáži a antikorozním opatření spojů. V každém případě je nutné používat jenom atestované produkty ověřených výrobců.

Napsat komentář