Speciální cviky pánevního dna spojené s příhodnou léčbou dovedou potlačit inkontinenci

Inkontinencí u dospělých nazýváme časté nucení k močení – především v noci. Inkontinencí mohou trpět jak ženy, tak muži, a to v každém věku. S přibývajícími léty pocity častého močení, které nazýváme enuerézou, nastávají u více osob. Každému pacientovi přesnou příčinu určí odborný lékař. Obvykle bývají na vině zvýšená produkce určitých hormonů, potíže s ledvinami, prodělaná onemocnění nebo užívání léčiv. Tyto důvody vedou k častým návštěvám toalety – především v noci, anebo k pomočování.

Příčiny inkontinence a typ onemocnění vždy určí lékař

Existuje více typů úniku moči jako například stresová inkontinence, smíšená nebo urgentní inkontinence moči a jiné. Vynecháme-li inkontinenci u dětí a zaměříme-li se na dospělé, rozlišují se i důvody úniku moči u mužů a žen, dospělé a seniorské populace. Lékař obvykle stanovuje přesnou diagnózu podle příznaků, typu inkontinence, frekvence močení a závažnosti. V případě ochablého močového měchýře či jiných obtíží s měchýřem odborník vždy stanoví léčebný postup.

Podpůrným prostředkem léčby je posilování pánevního svalstva

Jako důležitý prostředek ke zlepšení celkového stavu se vedle léčby konkrétního typu inkontinence doporučují i cviky, které posilují pánevní dno. Tréninkem pánevního dna se posilují podpůrné svaly kolem močové trubice a močového měchýře, přesněji opakováním provádění vědomých kontrakcí. Pravidelným posilováním se zlepšují tonus a síla svalů kolem močového měchýře a trubice. Během tréninku pacient sleduje, kolikrát denně musí jít na toaletu. V případě, že vypije za den 1,5 litru tekutin, měl by jít na WC ideálně osmkrát. Jestliže chodí častěji, měly by mu pánevní dno cviky posílit.

Kegelovy cviky jsou účinným pomocníkem léčby úniku moči

Takzvané Kegelovy cviky lze trénovat během močení i mimo ně. Rytmickým zadržováním svalstva a následným uvolňováním, jež se trénuje zhruba třikrát denně v intervalu zhruba třiceti stahů a povolení, by po několika týdnech mělo nastat zlepšení v pružnosti a síle zmíněného svalstva v okolí močové trubice a měchýře. Při cvičení se nezatínají jiné břišní, stehenní ani jiné svaly a nesmí se zadržovat dech. Kegelovy cviky se provádějí i v jiných variantách, jak je uvedeno na příslušných webových stránkách.

Napsat komentář