Vakuová technika – jak správně čistit a skladovat vakuové přísavky

Používání vakuové techniky nám výrazně usnadňuje úchop a zdvih břemen. Díky této vyspělé technologii jsme schopni rychle, efektivně a bezpečně přesunout objekty, které váží i několik stovek kilogramů.

Při úchopu se mezi gumovou přísavkou a povrchem břemene vytvoří podtlak. Účinnost přísavky závisí na jejím aktuálním stavu, pokud je znečištěná nebo poškozená, její účinnost logicky klesá.

Proto je nezbytně nutné kontrolovat její stav před každým zdvihem a dbát na její pravidelnou údržbu a vhodné skladování.

Chcete prodloužit jejich životnost? V tom případě čtěte dále. V tomto článku totiž najdete podrobný návod, jak je pravidelně čistit a popíšeme také zásady správného skladování. Dozvíte se také, jaké jsou nejčastější chyby. Ujistěte se, že je nevědomě neděláte i vy.

Vakuová technika je velmi spolehlivá, pokud věnujete dostatečnou pozornost její údržbě

V případě gumových přísavek se vám pečlivá údržba vyplatí dvojnásob.

Jejich čištění navíc není nijak složité. Možností, jak je efektivně vyčistit je více:

  1. Profesionálním řešením je použití čisticích roztoků, které jsou aktivní jen na povrchu a mají neutrální Ph.
  2. Pokud zrovna nemáte k dispozici profesionální čistič, dobrou službu vám prokáže i běžný saponát, teplá voda a v případě potřeby taky velmi jemný kartáč.

Spoje mezi gumovými a kovovými částmi zařízení můžete vyčistit roztokem z ethanolu a glycerinu v poměru 10 : 1. V případě delšího uskladnění (6 – 8 měsíců) můžete gumové části omýt roztokem z jedlé sody (1,5%). Soda je velmi účinný, ekologický čisticí prostředek, který si bez problému připravíte sami. Po použití tohoto roztoku nezapomeňte povrch opláchnout čistou vodou.

Nikdy k čištění nepoužívejte tyto prostředky:

  • Čistý glycerín
  • Čistý benzín a prostředky na jeho bázi
  • Přípravky na bázi chlóru
  • Parafín

Pokud používáte k čištění některou z těchto látek, měli byste s tím okamžitě přestat. Agresivní chemikálie způsobují, že gumová část ztrácí svou elasticitu, tvrdne a praská.

Hrubé nečistoty se také nesnažte odstranit kovovými kartáči, brusným papírem a jinými ostrými předměty.

Pozor!

Máte údržbu těchto zařízení na starosti v rámci svého zaměstnání? Zjistěte si, jakou nesete zodpovědnost jakozaměstnanec za svěřenou techniku. Nespoléhejte na to, že jste pojištění. Zanedbaná údržba patří mezi nejčastější výluky z pojištění.

Chcete mít jistotu, že skladujete vakuové přísavky správně? Dodržujte tyto 4 základní podmínky

  1. Nikdy neodkládejte přísavky sací plochou dolů. Po práci je pečlivě očistěte, osušte a vraťte ihned zpátky do originálního boxu (obalu a kufříku). Ochranný obal by měl být nejlépe vodotěsný. Kvalitní obal chrání přísavky před působením světla (především UV záření), kyslíku, tepla nebo chladu. Zabraňuje také mechanickému poškození, znečištění a zaprášení.
  2. Optimální teplota vzduchu v místnosti, ve které přístroje skladujete je 0 – 25 °C. Teplota by neměla spadnout pod bod mrazu ani překročit hranici 25 °C.
  3. Nevystavujte uskladněná zařízení nadměrnému tlaku. Nezatěžujte boxy těžkými předměty.
  4. Neskladujte ve stejné místnosti roztoky, paliva, lubrikanty, chemikálie, kyseliny a desinfekční prostředky, které jsou otevřené. Pokud je chcete uložit ve stejné místnosti, musí být tyto látky zapečetěné.

Pár dobrých rad na závěr

Přísavky je nutné pečlivě zkontrolovat před každým zdvihem. Pokud je jejich okraj porušený nebo vykazují jiné známky mechanického poškození, měli byste je neprodleně vyměnit. Nepokoušejte se s nimi pracovat.

Každých šest měsíců by měly vakuové přístroje projít technickou prohlídkou.

Nešetrná údržba a nevhodné skladování výrazně snižuje životnost vakuových přísavek!

Gumové části byste nikdy neměli čistit s pomocí agresivních chemikálií, které narušují jejich strukturu a způsobují, že tvrdnou.

V tomto článku jste se dočetli, jak je správně a šetrně čistit.

Dozvěděli jste se také, jaké jsou hlavní zásady jejich bezpečného uskladnění.

Čím běžně čistíte přísavky vy? Jak často je musíte měnit?

Budeme rádi, když se s námi podělíte o vaše osobní zkušenosti.

Napsat komentář