Přesvědčte se, že dětská postel, kterou se chystáte koupit, splňuje všechny předpoklady pro zajištění zdravého spánku i správného vývoje

Na úvod je nutné zmínit, že dětská postel sama o sobě kvalitní spánek Vašim ratolestem nezajistí. Vždy je nutné, abyste pořídili i kvalitní matraci a rošt. Jedná se o nepostradatelné součásti postele, o kterých se v tomto článku zmíníme, abyste věděli, jaké parametry musí splňovat. U lůžka je rovněž nutné přemýšlet nad jeho vlastnostmi jako je velikost, materiál i bezpečnost, které budou mít zásadní vliv na cenu, životnost, náročnost údržby i pohodlí Vašich dětí. Inspirujte se našimi tipy a mějte jistotu, že jste vybrali to nejlepší, co trh nabízí.

Dětská postel se neobejde bez kvalitní matrace a roštu

Podstatnou roli při výběru hraje věk dítěte, od kterého se bude odvíjet naprosto vše. Na trhu je dostupné nepřeberné množství variant, ale vždy se zaměřte na to, aby se matrace dala kombinovat s roštem, který vyberete. Matrace musí přesně kopírovat vnitřní stranu rámu postele, aby nikde nevznikaly mezery, ve kterých by si Vaše dítě mohlo zaklínit ruku.

Vhodné parametry matrace

  • Z hlediska tvrdosti jsou vhodné středně tvrdé až tvrdé. Jednotlivé typy jsou opatřeny číslicemi 1 – 5 (1 měkká; 5 tvrdá). Vy tedy vybírejte mezi druhy od 3 a více.
  • Vyberte typ bez rozdělení do zón. Dítě se rychle vyvíjí a je nutné, aby byla vybraná matrace všude stejně tvrdá.
  • U materiálu máte více možností. Buď sáhněte po gelových či přírodních. Vhodnou variantou jsou ty, na jejichž výrobu bylo použito kokosové vlákno a koňské žíně. Přírodní materiály rovněž zajistí dostatečnou prodyšnost.
  • Celková nosnost musí být v každém případě o 5 kg vyšší, než aktuální váha dítěte.

VELIKOST

Existuje několik rozměrů, které jsou vhodné. Rozhodujte se podle velikosti pokoje, věku i výšky dítěte. Vyberte buď 60 x 120 cm, 70 x 140 cm nebo 70 x 160 cm.

U matrace je také důležité, aby byla silnější, než 15 cm a byla nejméně o 30 cm delší, než je výška potomka.

Tip: Opatřete matraci snímatelným potahem. Je prodyšný, ale zároveň nepropustí žádné tekutiny.

Vhodné parametry roštu

Rošt do jisté míry přebírá zatížení matrace a rozkládá ho po celé své ploše. Kvalitní druh může vydržet i na celý život, proto si dejte s výběrem záležet.

  • Vyberte buď pevný dřevěný nebo lamelový.
  • U lamelového roštu by mělo být nejméně 28 lamel. Platí zde pravidlo, že čím víte, tím lépe.

Při výběru postele se zaměřte především na materiál, rozměry a bezpečnostní prvky

Materiál

Zaměřte se na takový, který se lehce udržuje, je hypoalergenní, vysoce stabilní a odolný vůči mechanickému poškození. Existuje několik variant dětských postelí, ale všechny výše zmíněné předpoklady splňují lůžka kovová a z masivu.

KOV

Jsou vhodné pro alergiky a jejich největší výhodou je dlouhá životnost a snadná údržba, ke které postačí navlhčený hadřík.

Nevýhodou je vysoká pořizovací cena a malé množství motivů, ve kterých se vyrábí.

MASIV

K dispozici je rozsáhlá nabídka motivů, díky čemuž se lehce integrují do různých interiérových stylů. Jsou zdravotně nezávadné, lehce se udržují a jejich životnost je vysoká.

Hlavní nevýhodou je náchylnost ke vzniku škrábanců. Masiv se může při nárazu promáčknout. Jednou za čas se musí ošetřovat speciálním přípravkem. Patří mezi postele vyšší cenové kategorie.

Rozměry

Můžete pořídit postel malou, rostoucí a tu, která má rozměry klasické dospělé postele. Je na Vás jakou z variant zvolíte, ale berte na vědomí, že malé děti se cítí bezpečněji v malých prostorech. Malé postele budete muset za pár let vyměnit. U rostoucích lůžek budete potřebovat speciální matraci. Klasická Vám poslouží až do dospívání.

Tip: Zjistěte, jak vybrat dětskou postýlku.

Nikdy nezapomínejte ani na bezpečnost! Vyberte lůžko se zaoblenými rohy. U menších dětí jsou nezbytné zábrany, které zamezují jejich pádu během spánku. Pokud kupujete postel klasických rozměrů, vyberte si typ, u kterého je možné v pozdějším věku zábrany odmontovat. Bezpečností prvky instalujte vždy i na další nábytek v dětském pokoji.

Vybrali byste pro Vaše děti malou, rostoucí nebo klasickou postel? Podle čeho byste se rozhodli?

Napsat komentář