5 klíčových rozdílů mezi roboty a coboty

České slovo robot se rozšířilo do celého světa, v civilizovaných zemích snad neexistuje člověk, který by ho neznal. Většina jej zná zejména ze sci-fi filmů a románů, avšak pohybují se i mezi námi. Tedy neberte to úplně doslova. Objevili byste je spíš ve výrobních továrnách. Říká vám něco pojem cobot?

Pojmem coboti se označují kolaborativní roboti, tedy stroje spolupracující s lidmi. Nejde o žádnou novinku, koncept se zrodil v roce 1995, stojí za ním nadace General Motors Foundation. Jejich plánem bylo vytvořit roboty tak bezpečné, aby mohly pracovat ruku v ruce s lidmi. Teď, o více než 20 let později, se zadařilo. Kolaborativní roboti našli své místo v mnohých továrnách. Spousta lidí přesto nezná rozdíl mezi nimi a obyčejnými roboty. Pojďme si to trochu vyjasnit. Čím se tedy coboti liší?

1. S lidmi spolupracují

Klasický robot jen plní svou práci na základně toho, jak je naprogramován. O lidi kolem sebe se vůbec nestará, a proto musí být zavřený v kleci, aby náhodou někoho nezranil. Coboti jsou naopak připravení na interakci s člověkem. Nemusí být nikde izolovaní, často například odvedou na výrobku svou práci a předají jej dále do ruky živého člověka, který jej pak zkontroluje.

2. Poradí si i s nebezpečnými podmínkami

Coboti mohou místo lidí vykonávat operace, které by pro člověka byly příliš nebezpečné. Dokážou pracovat s ostrými předměty, nevadí jim prašné, chladné či horké prostředí. Kromě toho nebývají nemocní, unavení a nemají rodinu, takže svou prací vykryjí svátky a víkendy, kdy jsou ostatní zaměstnanci doma.

3. Chovají se chytře a bezpečně

Coboti jsou navrženi, aby spolupracovali se svými lidskými kolegy. Zvládají i ty nejjemnější dotyky, jsou opatrní, člověka nezraní. Mimochodem slyšeli jste někdy o třech základních zákonech, jež musí roboti dodržovat? První z nich říká právě to, že robot svou činností nikdy nesmí ublížit člověku.

4. Jsou flexibilní a učenliví

Naprogramovat cobota je velmi jednoduché. U tradičních robotů byste potřebovali znalosti programování, ale u cobotů ne. Někteří z nich jsou dokonce schopní se sami učit. Ukážete jim pohyb ramenem a oni si jej zapamatují. Další modely se nastavují pomocí jednoduchého grafického uživatelského rozhraní. Obecně se udává, že s cobotem můžete začít pracovat do hodiny od rozbalení. Tak snadné je jeho nastavení.

5. Dají se využít všude

Nejen že je snadné je naprogramovat, ale také přeprogramovat na úplně jinou činnost. Coboti jsou velmi lehcí, dají se umístit horizontálně, vertikálně i na strop. Využití si najdou ve spoustě oborů.

Chcete-li se o cobotech dozvědět více, určitě se podívejte na web společnosti Universal Robots, která dělá kolaborativní roboty dostupnější široké veřejnosti i středním a menším firmám. Má svou řadu malých šikovných cobotů e-Series, které využívají například společnosti Continental, Orkla foods, Paradigm electronics či Bajaj auto. Pomáhají s obsluhou strojů, leštěním či balením a paletizací. Z čistě českých firem využívajících roboty od Universal Robots můžeme jmenovat CNC Trčka nebo Baumruk & Baumruk.

Ze tří modelů s šesti kloubovými body si vybere každá firma. Například nejmenší model UR3 má hmotnost 11 kg, půdorys 128 mm, rádius 500 mm a poradí si se zatížením až 3 kg. Hodí se zejména pro montáž, leštění, lepení či šroubování, užijí ho výrobci zdravotnických přístrojů nebo třeba elektronických komponent. Díky malým rozměrům a snadnému přeprogramování se dá velmi flexibilně přesouvat mezi různými úkoly. Firmě tedy stačí koupit jednoho robota a vyřeší s ním několik úkonů. Mimochodem podle statistik se investice do cobota vrátí v průměru za necelých 200 dnů. I to je určitě důvod, proč se využívají čím dál více.

Napsat komentář