Dobré kolo může sloužit dlouhá léta

Cyklistika, co se rekreačního sportování týče, zcela zaslouženě figuruje na prvních příčkách oblíbenosti. Na kole je možné se nejen přepravovat, ale zároveň i udělat něco pro své zdraví. Také se tímto způsobem dá velmi dobře ubírat na váze.

K tomu, aby nás jízda na kole bavila, je nezbytné si vybrat správný stroj. Ten by měl proto disponovat vlastnostmi, které od bicyklu očekáváme. Ne každý model to ovšem dokáže. Typů kol totiž existuje více.

Horská kola

V našich zeměpisných šířkách jde o velmi oblíbený druh bicyklu. Obyvatelé českých zemí totiž rádi jezdívají v přírodě, kde se nachází celá řada výmolů a převýšení, jež by bylo náročné zdolávat se špatně odpruženým kolem a tenkými plášti.

Pro nenáročné jezdění bohatě postačí horské kolo střední třídy, nicméně kdo chce bez potíží zdolávat i složitý terén, měl by si pořídit něco lepšího, ideálně některý ze strojů Cannodale Jekyll. Ty patří ve své třídě ke špičce. Podle toho však vypadá i jejich cenovka.

Gravel

Cyklisté, kteří nejsou vyloženě vyhranění a rádi jezdívají jak po asfaltových silnicích, tak i v horském svažitém terénu, by měli dát přednost kolům třídy gravel. Tyto mašiny jsou navrženy tak, aby byly dost rychlé na asfaltu a zároveň se zvládly díky dobrému odpružení a širším plášťům pohybovat i na horských cyklostezkách. Mezi typické zástupce těchto bicyklů patří například kola Cannondale Topstone.

Silniční kola

Ne každý rád jezdívá po přírodě. Mnoho cyklistů naopak preferuje rychlé asfaltky a takoví si kupují hlavně silniční kola. Ta jsou dokonale uzpůsobena rychlé jízdě, díky čemuž je snadné zdolávat delší trasy v relativně krátkém čase. Kdo touží po nějaké střele, ten sáhne po dobrém silničním kole.

Vhodné oblečení

Ať už si člověk vybere jakýkoliv typ bicyklu, neměl by nikdy zapomínat na správné oblečení. Ideálem je nepromokavý dres společně s přiléhavými kraťasy. Chybět by samozřejmě neměla ani homologovaná helma, kterou je vhodné doplnit kvalitní brýlemi.

Ty by měly být zárukou dostatečné ochrany očí. Je však nezbytné vybrat si skutečně dobrý výrobek typu brýle na kolo Uvex.

Napsat komentář