Investujte do zlata! Ochráníte tím své úspory!

Investiční zlaté slitky, mince, nebo dukáty? Možností, jak investovat do zlata, je hned několik!
Prodejci investičního zlata za poslední rok zaznamenaly rekordní zájem nových klientů. E-shop se zlatem www.zlate-mince.cz dokonce nejvíce za dobu své existence, tedy od roku 2003. Důvodů je hned několik.

Proč investovat do zlata?

Investiční zlato je v první řadě oproštěné od daně z přidané hodnoty. Ta o 21 procent navyšuje cenu nemovitostí, cenných papírů, uměleckých děl stejně jako dalších drahých kovů včetně diamantů a stříbra. I to je důvod, proč klesá poptávka po investičních mincích (bullions) a slitků. Chytří investoři stojící před volbou zlato, nebo stříbro, jednoznačně volí zlato. A dobře dělají.

Nulové DPH

Další předností zlata coby investičního nástroje je, že si v dlouhodobém horizontu drží svou stálou cenu. Ta v podstatě neklesá, ale ani nestoupá. To je také důvod, proč je zlato bezpečný přístav pro rodinné finance v době inflace. Peníze uložené do zlata, neztrácejí svou hodnotu. Na rozdíl od úspor nečinně ležících na běžných účtech.

Mějte své finance pod kontrolou

Podle zakladatele e-shopu zlate-mince.cz Pavla Trtíka je nákup zlatých slitků je atraktivní především pro klienty, kteří chtějí své peníze držet ve svých rukou. „Dříve bylo běžné, že se ve velkém prodávaly zlaté slitky o hmotnosti jednoho kilogramu, dnes však nakupují ve větší míře i malé slitky váhy 1-5 gramů, které jsou dostupné pro každého,“ vysvětluje expert na investiční zlato. A dodává, že movitá část společnosti, která zabezpečila své finance nákupem zlata již před lety, nyní z tohoto prozíravého kroku těží. „Dnes investují do zlata ti, kteří zaspali a až nyní si uvědomují, že čím více peněz se dostává do oběhu, tím rychleji jejich úspory ztrácí na hodnotě.“

Zlaté slitky, nebo mince?

A v jaké formě zlato nakoupit? Pro větší investory jsou vhodné švýcarské zlaté slitky značky Argor Heraeus (nezaměňujte s německou rafinérií podobného jména: Heraeus). Světově proslulé a ve srovnání se slitky konkurenčních značek i přesto cenově dostupné. Sháníte-li české zlaté cihličky, tak je bohužel nenajdete. Žádná česká mincovna totiž zlato ve formě slitků nevyrábí. Chcete-li zakoupit zlato spíše v diskrétnější podobě, zvažte zlaté mince Wiener Philharmoniker. Krásné, nedotčené a neoznačené sériovým číslem jsou ty z roku 2021, které jsou k mání v dobrých e-shopech.

Svatováclavské dukáty pro patrioty

Stabilní je také poptávka po zlatých dukátech, jejichž cenu navíc navyšuje i sběratelská hodnota. Vydávají se totiž v omezeném nákladu například jen několik set kusů. Nejoblíbenější jsou ty svatováclavské, které si oblíbili patrioti akcentující jejich národní charakter. Vydávají se totiž v tradiční velikosti a ryzosti, kterou ustanovil před mnoha sty lety český panovník a římský císař Karel IV. Tehdy se dukáty razily ze zlata těženého na našem území v Jílovém u Prahy.

Slovenské zlato je dražší než to české

Velký zájem o investiční zlato mají i na Slovensku. A naši slovenští sousedé ho nakupují ho právě v Čechách. Za výrazně nižší cenu, než za jakou je nabízejí jejich domácí firmy. Odlišností slovenského trhu je však trvalý zájem o nákup zlatých cihliček ve váze jedné unce (1 Oz) a vyšší. „Většina slovenských investorů je situována u západní hranice země, a proto s povděkem oceňují, že máme prodejnu i na Moravě ve Vsetíně, který má z jejich pohledu vynikající dopravní dostupnost. Jsou konzervativní a nákup nebo výkup zlata rádi realizují osobně,“ říká na závěr Kamila Bantová ze společnosti Zlate-mince.cz. A jak zlato nejraději nakupujete vy?

Napsat komentář