Jak na výběr interiérových dveří podle rozměrů?

Pořizujete-li nové interiérové dveře do své domácnosti, čeká vás nejprve zjištění, jaké rozměry vlastně musejí mít. Ne vždy jsou totiž ve všech typech domácností stejné, rozdíly dokonce mohou být i přímo u dveří v konkrétní domácnosti. V tomto článku se dozvíte, jak chápat údaje, které u interiérových dveří uvádějí výrobci a prodejci.

Výška dveří

U každého typu dveří se setkáte se 2 základními číselnými údaji. Nejčastěji jde o údaj 80/197. První číslice ukazuje šířku, druhá výšku. Výška dveří bývá zpravidla stejná, jen výjimečně se v bytech používají vyšší rozměry než 197 cm. Z tohoto hlediska tedy nejspíše nemusíte nic řešit, přesto se pro jistotu vyplatí před nákupem vše změřit.

Jak je to s šířkou?

První číslice však zdaleka nebývá tak běžná. Uvádí šířku. To ale neznamená, že jsou interiérové dveře široké 80 cm. Údaj totiž znamená takzvanou světlost zárubně neboli její šířku v nejužším místě od jedné zárubně ke druhé. Ve falci je pak u takovýchto dveří šířka 82 cm, na širší straně poté 85 cm. Tuto skutečnost je nutné si uvědomit před každým pořízením nových dveří.

Poměrně běžné jsou i dveře s udávanou šířkou 60 cm. Ty se obvykle používají pro koupelny a WC, případně i další místnosti. Je na místě uvést, že v případě klasických vstupů do místností je potřeba splňovat normy, které jasně uvádějí jejich minimální rozměry. To se vás však týká pouze v případě, že stavíte dům, případně rekonstruujete byt a měníte podobu vchodů do jednotlivých místností.

Prodejce interiérových dveří

Nové interiérové dveře všech běžných velikostí vyrábí a prodává společnost Grimax. K dostání jsou jak masivní dveře, tak i varianty z CPL nebo MFD desek, jejichž povrch je upraven speciální fólií, která je vysoce odolná vůči poškrábání. Prodejce dále nabízí i vchodové a posuvné dveře či obložkové zárubně, jež nahrazují původní kovové zárubně.

Napsat komentář