Marienbad Film Festival 

Druhý ročník Marienbad Film Festivalu vyhlásil v sobotu 2. 9. 2017 tři vítěze Ceny Marienbad Film Festivalu. Držiteli historicky prvního ocenění v kategorii Nejlepší český experimentální film se stala díla Ondřeje Vavrečky De Potentia Dei, Jana Kulky Pramítačka a Květy Přibylové Stopy, střepy, kameny. Festival v letošním roce navštívilo téměř 2200 diváků, kteří se zúčastnili projekcí 63 filmů, besed, přednášek, odborného Industry programu, filmově-výchovných programů pro rodiny s dětmi a doprovodného hudebního a výtvarného programu. Město Mariánské Lázně se na pět dnů stalo centrem diskuzí a setkávání o současném, minulém i budoucím experimentálním a nezávislém filmu ve středoevropském kontextu.

Tříčlenná mezinárodní porota, ve které zasedl filmový historik Jiří Horníček, rakouský experimentální filmař Björn Kämmerer a dokumentaristka, dramaturgyně a pedagožka Alice Růžičková, ocenila rovnocenně tři ze čtrnácti projektů uvedených v české soutěžní sekci Theatre Electrique. Ocenění autoři získávají Cenu Marienbad Film Festivalu za nejlepší experimentální film a vedle toho také finanční odměnu 10.000,- Kč. Výší této částky festival poukazuje na fakt, že žádost na podporu byť krátkého, nezávislého experimentálního filmu u Státního fondu kinematografie, který jediný v České republice systematicky podporuje experimentální tvorbu, je zpoplatněna touto relativně vysokou částkou.

Festival se letos ve svých nesoutěžních sekcích zaměřil na českou filmovou avantgardu 30. a 40. let, současné rakouské experimentální filmy (včetně 9 českých premiér), ale také na filmy o filmu nebo audiovizuální site specific projekty soustředěné na zvukovou složku. V rámci zvláštního uvedení proběhly dvě projekce restaurovaných filmů Gustava Machatého, sekce Gala nabídla široké veřejnosti dvě představení hollywoodské klasiky 50. let v neobvyklých prostorách lázeňského města. Na festivalu se uskutečnila také světové premiéra restaurovaného dokumentárního filmu Obrázky z Mariánských Lázní z počátku 20. let. Odborný Industry program se letos zaměřil na filmovou výchovu, distribuční možnosti experimentálních filmů a prezentaci připravovaných projektů. Kolonáda Ferdinandova pramene ožila doprovodným programem včetně koncertů, ale i přednášek a workshopů.

Příští ročník festivalu se uskuteční od 28. 8. – 1. 9. 2018 opět v kulisách Mariánských Lázní.

Napsat komentář