Potřebujete odeslat zásilku a máte přitom hluboko do kapsy? Nebo prostě nechcete utrácet více, než je nutné? Nejlevnější přeprava balíků nemusí být jen záležitostí dopravce – může začínat třeba hned u vás. Jak? To prozradí následující článek.
1. Nejlevnější přeprava balíků bývá přirozeně ta nejpomalejší
Pokud to není absolutně nutné, rozhodně nevolte možnost doručení ihned následujícího dne – ideálně ani den potom. Tyto služby jsou logicky nejdražší, a u většiny přepravců máte možnost se jim vyhnout a volit metodu pomalého doručení. Jak se zdá, v Německu se může pomalé doručování – údajně z ekologických důvodů – stát dokonce normou. Pokud potřebujete, aby váš balík dorazil k určitému datu, nebývá nic snazšího, než jej zkrátka zaslat o několik dní dříve – možná byste se divili, kolik lidí tento jednoduchý trik opomíjí. Myslete na to hlavně před Vánoci, kdy nemusí být včasné doručení balíčku vůbec samozřejmostí.
2. Pokud tato možnost je, snažte se vyplňovat podací lístek online
Možná jde o drobnost, která vám nicméně může ušetřit pár korun. Některé společnosti nabízí vyplnění podacího lístku online, jiné k tomuto účelu mohou používat mobilní aplikaci. V každém případě můžete takto získat speciální slevu. Pakliže tato možnost u vámi zvoleného dopravce existuje, rozhodně ji neopomeňte využít!
3. Recyklujte krabice i balící materiál
Dost možná nejužitečnější, nejefektivnější a nejsnazší způsob, jak ušetřit. Pokud sami obdržíte zásilku v krabici, zacházejte s krabicí opatrně a nedávejte se hned do jejího nedočkavého trhání – nikdy nevíte, kdy se vám bude hodit příště. Až nadejde čas, kdy budete potřebovat něco poslat vy, hned budete vědět, kam sáhnout, a nebudete zbytečně shánět nové krabice. Totéž platí o bublinkových fóliích, polystyrénu či různých vystýlkových materiálech, které navíc bývají lehčí než kupříkladu noviny, a mohou vám tak navíc ušetřit i něco navíc na váze. Při využívání starších krabicí pouze dbejte na odstranění předchozích nálepek či adres, abyste případně nezmátli kurýry.
4. Zhustěte váš balíček či vaše balíčky, jak jen to bude možné
A rozhodně jich neposílejte více, než je nutné. Lepší, nežli platit za dva menší balíčky zvlášť, je vložit oba do jedné větší krabice. Pamatujte také, že neforemné balíky bývá často lepší zabalit do větší krabice a třeba k nim přidat ještě něco navíc, nežli se je snažit posílat samostatně. Jelikož se řada dopravců v současnosti řídí již spíše rozměry, nežli váhou balíku, je výhodnější posílat atypické předměty v běžných krabicích. A samozřejmě dbejte na řádné zabezpečení balíčku – pokud posíláte křehké zboží, důkladně jej zabalte nejprve samo o sobě a krabici následně vyplňte vystýlkou. Uvnitř by při zatřepání nemělo nic chrastit!
5. Pořádně si rozmyslete výběr dopravce
Kolik váš balík váží? Jak je velký? Jak daleko jej posíláte? A kam? Neexistuje žádný dopravce, který by nabízel nejlepší služby a podmínky za každých okolností. Někteří dopravci se mohou specializovat na dodávky do určitých zemí za zvýhodněných podmínek, jiní mohou nabízet lepší ceny při určité velikosti balíků či při určité vzdálenosti, další mohou mít třeba výhodné pojištění v případě poškození či lepší záruky nežli ostatní. Ve vašem případě se budete pravděpodobně ohlížet především na cenu – volte tedy takového dopravce, který za daných podmínek nabídne tu nejnižší. To bude pravděpodobně vyžadovat nějakou dobu hledání na internetu (existují i srovnávače, které vám v tomto mohou pomoci), nicméně ve výsledku můžete ušetřit nemálo peněz.
Jak často zasíláte balíky? Máte nějaké vlastní tipy či metody, jak při jejich zasílání ušetřit? Jak postupujete při balení zásilek? Dejte nám vědět v komentářích!