Obkladový kámen: Moderní prvek, který obohatí exteriér i interiéry vašeho domu

Jako vlastníci rodinného domu jistě neustále uvažujete o tom, jak vylepšit jeho vzhled, a to zvenčí i zevnitř. Mezi stále oblíbenější prvky patří obkladový kámen, respektive obkladové pásky na fasádu.

Kouzlo těchto stavebních materiálů tkví především v tom, že jsou přírodní. Dům se tak díky nim stává přirozeněji útulnějším. Zvenku i moderní stavba, jež využívá obkladový kámen, perfektně zapadne do okolní přírody. Kámen je navíc známý jako vysoce odolný materiál. Vydrží klidně i stovky let, takže nemusíte mít strach, že byste s ním už po pár sezonách měli nějaké starosti. Minimální je i samotná údržba, stačí jej jen ošetřit tak, aby se na kameni netvořily plísně z důvodu vlhkosti.

Travertin – osvědčený materiál pro výrobu obkladového kamene a pásek

Na obkladový kámen pro rodinné domy se nejvíce hodí travertin, přírodní hornina, jež je tvořena kalcitem a případně také křemenem. Jako stavební materiál se travertin využívá už po tisíciletí. Ukazují to kupříkladu starověké římské a řecké stavby, při jejichž výstavbě byl vůbec nejčastějším stavebním prvkem. Právě z důvodu vysoké odolnosti vůči klimatickým podmínkám tyto stavby vydržely dodnes.

Vhodný na fasádu i do koupelen

U využití obkladového kamene a pásek se meze takřka nekladou. Je možné jím obložit spodní části domu, ale klidně i celou zeď. Obkladové pásky na fasádu dokáží prodloužit její životnost, navíc přispívají k tepelné izolaci objektu, díky čemuž vás v zimních měsících nečekají tak vysoké náklady na vytápění. V létě kámen naopak přispívá k příjemně chladnému ovzduší uvnitř domu.

Obkladové pásky se rovněž dají využít přímo v domácnosti. Velmi populární a zároveň praktické je obložení stěn v okolí kamen, stejně tak mohou přispět i k zútulnění obývacího pokoje a dalších místností, zejména koupelny a toalety. Jedná se sice o poměrně drahý materiál, rozhodně jej ale oceníte z praktického i estetického hlediska.

Napsat komentář