RC modely dronů milují děti i dospělí

Snad nic nezvýšilo poptávku po RC modelech tolik jako popularita dronů. RC modely letadel, aut, motorek nebo lodí jsou nuda. Všichni chtějí létat v oblacích a natáčet svět z výšky. Přemýšleli jste o tom i vy?

Drony, kvadrokoptéry, bezpilotní letouny. Říkejte si jim, jak chcete, ale ignorovat je nemůžete. Nejdřív se vyrojily zprávy o tom, že je pomocí nich možné špehovat lidi, dnes už je situace klidnější. Pomáhají doručovat balíčky i roznášet léky v rozvojových zemích. V Česku je ovšem používáme spíš pro zábavu či k natáčení nejrůznějších sportovních kousků z ptačí perspektivy.

Jak je to vůbec s létáním na území ČR?

RC model drona si může pořídit každý, a pokud jej neplánuje používat pro výdělečnou činnost, pilotní průkaz nepotřebuje. Přesto je každý pilot kvadrokoptéry účastníkem vzdušného provozu, a proto by měl dodržovat určité zásady. Na území ČR jsou místa, kde je létat zakázané (například v okolí letišť či jaderných elektráren). Vhodné je také vyhýbat se zastaveným oblastem, kde by létající RC modely mohly někoho zranit nebo vyděsit. Doporučuje se pro létání zvolit odlehlejší místo bez stromů a dalších překážek – například louku za městem. Odvážnější letci si pak mohou troufnout na náročnější terén.

Podle čeho RC modely dronů vybírat?

Kritérií ke zvážení je mnoho a výběr obrovský. Jsou k dispozici modely kolem tisíce korun, ale i přes sto tisíc. Do koupě prvního drona je ale vhodné investovat maximálně několik tisícovek. Pak zjistíte, co vlastně potřebujete a vyberete si lépe.

Určitě zvažte, k čemu vlastně RC model drona chcete využívat. Plánujete-li s ním vyvádět akrobatické kousky, sáhněte po menším a mrštnějším modelu. Jestliže chcete spíš natáčet svět z výšky, sledujte, v jakém rozlišení je kamera a zda umí zaznamenávat jen na paměťovou kartu, nebo dokáže živě vysílat video do telefonu. Důležitou roli by měl hrát i fakt, zda bude snadné na drona sehnat náhradní díly. Jako zkušený pilot se ještě nikdy nikdo nenarodil.

A kde drony shánět? Zkuste teplické odborníky na RC modely, jejichž nabídku najdete na RCmodels.cz. Prodávají jen modely, na něž mají náhradní díly a které dokážou sami servisovat.

Napsat komentář