Svěřenský fond může ochránit váš majetek i po vaší smrti

Svěřenský fond je oblíbeným nástrojem nejen podnikatelů. Jedná se totiž o užitečnou pomůcku, která pomůže ochránit váš majetek nejen v případě smrti.

Když byl konečně do české legislativy zanesen svěřenský fond, nejeden podnikatel se zaradoval. Konečně totiž přišlo něco, co ochrání jeho majetek při zranění nebo v případě smrti. Svěřenecký fond je skvělý nástroj, který můžete použít i vy při předávání bytu svým dědicům nebo ochraně firmy před neschopným nástupníkem. A v tomto článku vám poradíme, jak fond můžete založit.

Vložení majetku

Aby mohl svěřenský fond vůbec vzniknout, musíte do něho vložit majetek. Výhodou svěřenského fondu je fakt, že do něj nemusíte vložit veškeré jmění hned na začátku. Při založení stačí vložit symbolickou částku, zbytek až po jeho kompletním založení. Je taková procedura nutná?

Samozřejmě není. Pokud ale chcete do fondu vložit společný majetek manželů, doporučuje se to. Při prvním vkladu totiž úředník ověřuje, jestli vklad opravdu patří vlastníku svěřeneckého fondu. V dalších krocích se tento postup dále nepraktikuje.

Zakládací smlouva

V závislosti na tom, co budete do svěřenského fondu vkládat, se musíte řídit danými zákony. Pro jisté druhy majetku totiž platí jiná pravidla. Například u nemovitostí je potřeba, aby převedení provedlo za účasti katastrálního úřadu a v souladu s jeho pravidly.

Veškeré požadavky pak musíte ukotvit v zakládací smlouvě. Pokud chcete, aby byl majetek po vaší smrti ochráněn, stačí si stanovit pravidla pro jeho převzetí. Správce se postará o to, aby byla tato pravidla dodržována. A vy budete mít jistotu, že ho dědic jednoduše nerozprodá.

Může být vložení majetku neplatné?

V některých situacích může dojít i k tomu, že vložení majetku do svěřenského fondu bude zamítnuto. Stane se tak ve chvíli, kdy bude zakladatel v době transakce insolventní. Vložení majetku je zakázáno i ve chvíli, kdy by k tomu mělo dojít za účelem obrat věřitele nebo finanční úřad.

 

Napsat komentář