Čistota součástek nebo nástrojů je v mnohých odvětvích klíčová. V nemocnicích a ordinacích nástroje přímo sterilizují pomocí autoklávu, v průmyslu či v optice se využívají zase ultrazvukové čističky. Ty, na rozdíl od autoklávu, neničí živé organismy, ale čistí tak dokonale, že se nám lidem o něčem takovém může jenom zdát.
I člověk dokáže vzít do ruky hadr plus čisticí přípravek a vyčistit předmět. V mnohých případech však pohoří. Tímto způsobem je velmi těžké dokonale vyčistit třeba prohlubně a díry, které nevedou skrz. A právě v tomto případě přichází na řadu přístroje, konkrétně ty ultrazvukové – čištění s jejich pomocí je mnohem snazší i rychlejší.
Ultrazvuková čistička si poradí i se špatně dostupnými místy
Ultrazvukové čističky jsou daleko šikovnější než člověk. Velmi precizně vyčistí i otvory a špatně přístupná místa, nevynechají žádnou část předmětu, a ještě to všechno zvládají dost rychle. V čem spočívá jejich trik?
Tyto čističky využívají, jak název napovídá, ultrazvuku. Ve zkratce řečeno, ultrazvukový měnič generuje mechanicko-akustické kmity, které v čisticí kapalině vytvoří ultrazvukové pole. Rozkmitají se molekuly, kapalina se zahřeje a vznikají malé bublinky. Bublinky se smršťují a zanikají, další expandují. Tímto procesem narušují vazby mezi povrchem předmětu a nečistotami.
Čističky se využívají i tam, kde byste to nečekali
Malou přenosnou čističku si můžete pořídit i domů, vyčistíte si s ní třeba brýle, hodinky nebo šperky. Ostatně i v optice nepoužívají nic jiného než právě čištění ultrazvukem. Větší kvalitní ultrazvukové čističky se pak používají třeba pro čištění velkých dílů, vstřikovacích forem apod. Užitečnými pomocníky jsou v autoservisech i průmyslových výrobnách.
A na závěr ještě jedna zajímavost. Do ultrazvukových čističek se dává také čerstvě vypálená slivovice. V čističce za pár minut zestárne o několik let.